Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

0 166

Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamileler Spor Yapabilir Mi?
Hamileler Spor Yapabilir Mi?

Hamilelik döneminde anneler pek çok farklı şeyi düşünmek zorunda kalmaktadır. Bunların arasında en önemlilerinden birisi ise günlük veya haftalık olarak yapacakları egzersizlerin bebekleri için herhangi bir zararının bulunup bulunmayacağıdır. Özellikle bu dönemde alınan fazla kilolarını kontrol altına almak isteyen kadınlar hamilelikte spor yapılabilir mi sorusunu sıklıkla sormaktadır. Hamilelik döneminde bazı şeylerin yapılması bebeğin sağlığına zarar verirken bazı şeyler de çocuğun sağlıklı bir birey olarak doğması için önem arz etmektedir. Doğru spor yapılması da bu noktada hem hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi hem de sağlıklı bir doğumun yaşanmasına yardımcı oluyor.

Hamilelikte Spor Zararlı Mı?

Spor yapmak yediden yetmişe herkesin sağlığı için çok önemlidir. Özellikle kalp ve damar sağlığının yanı sıra fiziksel olarak dinç kalmanın en kolay yollarından biridir. Bu durum hamilelikte de böyledir. Özellikle doktorunuza danışarak belli egzersiz tiplerini hamilelik döneminde yapmak doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak hamilelikte spor yapmanın da belli bazı kuralları vardır. İlk olarak anne karnındaki bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile yüksek tempolu egzersizlerin yapılması önerilmemektedir. Annenin aniden fazla kalori kaybetmesi üzücü sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra vücut ısısının çok yükselmemesi veya fazla düşmemesi önem arz etmektedir. Son olarak hamilelikte en önemli noktalardan biri olan su tüketimi de spor sırasında dengelenmelidir. Hamile kadınlar spor öncesi ve sonrasında yeteri kadar su tüketmelidir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Faydaları?

Herhangi bir risk faktörü bulunmayan hamileliklerde doktor gözetimi altında egzersiz yapmak pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Hamilelikte spor yapmanın en bilinen faydalarından biri bel ve sırt ağrılarını azaltmasıdır. Hamilelik döneminde ani kilo alımının yanı sıra annelerin karınlarında bir çocuk taşımaları dolayısı ile bu tip ağrılar ve duruş bozuklukları yaşanmaktadır. Spor yaparak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle uyku problemi yaşayan hamile kadınların spor yapmaları önerilmektedir. Son olarak yapılan spor sayesinde esneyen kaslar normal doğumun daha kolay olmasını sağlarken doğum önce sancıların azalmasına yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.