Hamileler Spor Yapabilir mi?

Hamileler Spor Yapabilir mi?

0 177

Hamileler Spor Yapabilir mi?

 

Hamileler Spor Yapabilir mi?
Hamileler Spor Yapabilir mi?

Hamileler spor yapabilir mi? konusu hamile kalan anne adayları tarafından en fazla sorulan sorular arasındadır.  Bu sorunun cevabı aslında kişilerin sağlık durumuna göre değişir. Bazı riskler içeren hamileliklerde spor yapılması uygun olmaz. Rahat hamilelik dönemi geçiren ve riski olmayan hamileliklerde doktorunuzun uygun gördüğü sporlar yapılabilir. Hamile annenin mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmesi gereklidir.

Hamilelikte spor yapmak hamilelerin daha rahat bir hamilelik geçirmesine ve kalp damar sağlığının korunmasını sağlar. Doktorunuz spor yapmanızda bir sakınca görmüyorsa hamileler de spor yapabilir.  Fakat spor yaparken hamilelerin uyması gereken bazı kurallar vardır. Örneğin nabız ve vücut ısısını yükseltecek hareketlerden kaçınılması gerekir. Spora başlamadan önce mutlaka yeterli miktarda su içilmeli ve kıyafet seçiminde çok terletmeyen pamuklu ve bol kıyafetler seçilmelidir. Hamilelerde vücut ısısı artınca rahme giden kan akışı azalabilir. Bu durumda annenin karnı zarar görebileceğinden riskli bir durum oluşabilir. Bu yüzden hamileler spor yaparken dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte Spor Yapmak Faydalı mı?

Hamilelikte eğer sağlığınız açısından bir risk yok ise spor yapılabilir.  Doktorlar hamilelikte spor yapmak faydalı mı? Sorusunun cevabını faydalarını açıklayarak belirtmişlerdir.  Uygun sporlar yapıldığı zaman doğumu da kolaylaştırdığı belirtilen spor yapmanın pek çok faydası vardır.

Hamilelikte spor yapmak bel ağrılarını azaltır. Hamileliğe bağlı yanlış duruş bozukluklarını önler. Normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının doğumunu kolaylaştırır. Vücutta oluşabilecek şişlik ve ödemin önüne geçerek hamilelikte bu tür sorunlar yaşamınızı engeller. En önemlisi kilo kontrolünüzü sağlayarak hamilelikte kilo almanızı engeller. Kalp ve damar sağlığınızı koruyarak rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar.

Hamilelikte Ne Kadar Spor Yapmalı?

Hamilelikte spor yapmak oldukça yararlıdır.  Peki,Hamilelikte ne kadar spor yapmalı?  Aslında bu kişinin bünyesine ve spor geçmişine göre değişir. Eğer hamile kalan kişi önceleri de spor yapıyor ise günde 30-45 dakika arası spor yapabilir.  Fakat daha önce hiç spor yapmadı ise önce 5-10 dakika ile başlamalı daha sonra günde 5 dakika olarak artırarak devam edebilir. Spor yapamıyor ise kısa yürüyüşler yaparak spor yapabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.