Hamileler için Beslenme Tablosu

Hamileler için Beslenme Tablosu

0 165

Hamileler için Beslenme Tablosu

Hamileler için Beslenme Tablosu
Hamileler için Beslenme Tablosu

Hamilelerin doğum olacağı zamana kadar ilk aylardan itibaren çok özenli bir şekilde beslenmesi gerekir.  Öncelikle anne adayının organik besinlerle beslenmesi bebeğin sağlığı açısından önemlidir.  Hamilelerin bebek için gerekli olan tüm besinleri düzenli olarak almaları gerekir. Bunun için doktorunuza danışarak sizin için uygun bir Hamileler için beslenme tablosu hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin beslenmesi organlarının gelişimi açısından önem taşır. Bu süreç içerisinde bebeğin organ gelişimi başlar ve doğru besinlerle beslenmek bebeğin gelişimini doğrudan etkiler. Hamilelik döneminde annenin protein, vitamin, mineral açısından zengin gıdalarla beslenmesi gerekir. Bunun için uzman doktorunuzun size önereceği besin tablosuna göre beslenmelisiniz.

Hamileler için Örnek Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileler için örnek beslenme nasıl olmalıdır? Bu konu hakkında uzman doktorunuzun önerisi doğrultusunda verilen listeye göre beslenmek gerekir.

Örneğin sabah kahvaltısında mutlaka 1 adet yumurta, beyaz peynir, zeytin, 1 tatlı kaşığı bal ya da pekmez, mevsimine göre salata ve 2 dilim ekmek yeterli olacaktır. Hamilelik döneminde anne adayı öğle yemeği öncesi 1 bardak süt ve bir porsiyon meyve tüketebilir.

Öğle yemeğinde 50 gr kırmızı et ya da balık yağsız olarak tüketilir. Bunun yanında 1 kâse mercimek ya da tavuk çorbası, zeytinyağlı sebze yemeği, bir kâse yoğurt ve dilenirse 2 dilim ince ekmek tüketebilir. Yeşil salata yemeklerin yanında mutlaka tüketilmelidir. İkindi vaktinde gene yarım su bardağı süt ve meyve tüketilebilir.

Akşam yemeğinde yine aynı şekilde 50 gr et yağsız olarak tüketilir. Öğlen menüsü gibi çorba, salata, sebze yemeği, yoğurt ve 1 ince dilim ekmek tüketilebilir. Gece yatarken yarım bardak süt içilebilir.

Hamile adayının unlu mamullerden ve şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Hamilelikte Günde 2 litre Su İçilmelidir

Hamilelikte günde 2 litre su içilmelidir. Çünkü konu ile ilgili uzman doktorlar sıvı alımının da en az beslenme kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir. Bebeğin anne karnında yeterli suyu alması gelişmesi açısından çok önemlidir. Anne adayları hamilelik süresi boyunca günde 2 litre su tüketmelidir.  Su içmek annenin kabız olmasını da engeller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.