Hamile Kadınla İlişkiye Girmek Caiz Mi?

Hamile Kadınla İlişkiye Girmek Caiz Mi?

0 186

Hamile Kadınla İlişkiye Girmek Caiz Mi?

Hamile Kadınla İlişkiye Girmek Caiz Mi?
Hamile Kadınla İlişkiye Girmek Caiz Mi?

Her ne kadar Kuran’da veya peygamberimizin sünnetinde bununla ilgili bir açıklama bulunmasa da dinimizin insanların yaşam hakkına verdiği önemden yola çıkarak bazı açıklamalar yapmak mümkündür. Hamilelikte ilişki caiz mi sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Burada düşünülmesi gereken temel nokta yaşanacak ilişkinin kadına veya çocuğa herhangi bir zarar verip vermeyecek olmasıdır. İlk 3 aylık sürede yaşanan cinsel ilişkilerin henüz anne karnına yeni yerleşen çocuk için bazı tehlikeler içerdiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Buradan yola çıkarak ilk 3 aylık ve son 1 aylık süreçte ilişkiye girilmemesi daha iyidir. Ancak geriye kalan hamilelik süresince ilişkiye girmenin dinen herhangi bir sakıncası olmadığı yönünde düşünceler vardır.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Sınırları

Hamilelikte cinsel ilişkinin belli sınırları vardır. Hem kadının hem de çocuğun sağlığı açısından bu sınırlara uyulması önem taşımaktadır. Hamilelikte ilişki caiz mi sorusunun cevabı ile de bağlantılı olan bu sınırlardan ilki özellikle ilk 3 aylık süreçte cinsel ilişkiden uzak durulması gerektiğidir. Bunun yanı sıra devam eden süreçte cinsel ilişkiye girildiğinde ise kadının rahat edeceği ve fazla yorulmayacağı pozisyonların tercih edilmesi gerekmektedir. Hamilelikte annenin vücudunun fazla yorulmaması ve ani ısı ve kalori değişimleri yaşamaması çocuk açısından önemlidir bundan dolayı bu dönemde ilişki sırasında kadın fazla yorulmamalıdır. Son olarak son bir aylık süreçte ilişkiye girilmesi çocuğun erken doğmasına neden olabileceği için bu dönemde cinsel ilişki yaşanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmesi Sakıncalı Olan Kişiler

Hamilelikleri süresince cinsel ilişkiye girmeleri sakıncalı olan bazı kişiler vardır. Bu sakıncalı kişilerde ilişki yaşanması hem çocuğun hem de annenin sağlığını tehlikeye attığı için uzmanlar bu kişilerin hamilelik döneminde ilişkiden uzak durmaları gerektiğini belirtiyor. Hamilelikte ilişki caiz mi sorusunun cevabı olan anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atmayacak durumlarda ilişkinin caiz olmasından dolayı buna dikkat edilmesi hem sağlık hem de dinsel açıdan önem arz etmektedir. Özellikle daha önce düşük yapmış kadınların yanı sıra vajinal kanaması olan kadınlar ve doktorun hamilelik döneminde cinsel ilişki yasakladığı kişilerin ilişkiden uzak durması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.