Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelikte Karın Ağrısı

0 197

Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelikte Karın Ağrısı
Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelik dönemlerinde anneler oldukça zorlu bir süreçten geçerler. Anne adayı için zorlu geçen bu süreçte karın ağrısı da ekstra zorluk katmaktadır. Gebelikte karın ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Belli zamanlarda yaşanan bu ağrılar normal olabileceği gibi anormal durumlarda da rastlanmaktadır. Yani her ağrı kötü olmayabilir ya da iyi olmayabilir. Gebelik döneminde neden karın ağrısı olur? Çözümleri neler olabilir?

 

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Oluşmaktadır?

Gebelikte ağrı oluşumunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

Bunları şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Embriyo Oluşumu: Gebeliğin ilk zamanlarında oluşmuşsa bu ağrı normaldir. Çünkü embriyo oluşurken, rahimde yer edinmeye çalışır. Yer edinme süresinde de karın ağrıları yaşanır.
  • Sindirim Sistemi Rahatsızlığı: Hamilelik döneminde sindirim sisteminde oluşan rahatsızlık da karın ağrısına neden olabilmektedir. Bebeğin anne karnında hareketlenmeye başlaması, bağırsak hareketlerini etkileyebilmektedir. Bu nedenle de karında ağrı oluşumu meydana gelmektedir.
  • Karnın Büyümesi: Gebelik süresi ilerledikçe özellikle son aylara yaklaştıkça karın ağrılarında artma meydana gelir. Çünkü karın büyümeye başlar ve büyüme sırasında da ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrılar 5. aydan itibaren daha sıklaşmaya başlar.
  • Stres: Bazı gebe annelerde stres oldukça etken bir sebeptir. Annenin stres yapması karın ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Giyilen Kıyafetler: Kıyafet seçiminin dikkatli yapılması gerekir. Dar kıyafetler karın bölgesinde baskı oluşturduğundan dolayı ağrılar oluşabilmektedir.

Bu sıralanan sebepler karın ağrısına sebep olabilmektedir. Fakat bu ağrıların yanında kanama, ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, titreme gibi şikayetler oluşuyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir. Karın ağrısı normal olabilmektedir fakat beraberinde bu şikayetler varsa doktora gitmek ertelenmemelidir.

Karın Ağrısını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Gebelik döneminde oluşan karın ağrısının oluşumunu engellemek için bazı çözümler vardır.

  • Düzenli yürüyüş yapmak karın ağrısına çok iyi gelmektedir.
  • Ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Yapılan bazı ani hareketler karında kasılmalar oluşturabilmektedir. Bu sebeple ani hareket yapılmamalıdır.
  • Bel kısmı bol olan kıyafetler giyilmesi karın ağrısına iyi gelecektir. Çünkü dar kıyafetler giyildiğinde karın bölgesinde baskı meydana gelmektedir. Bu baskıların önlenmesi için kıyafetlerin olabildiğince bol tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Stresten uzak durulması gerekmektedir.

Bu şekilde karın ağrısının oluşumunu tamamen yok edilemese de en aza indirmek mümkün olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.