Gebelikte Diş Ağrısı

Gebelikte Diş Ağrısı

0 236

Gebelikte Diş Ağrısı

Gebelikte Diş Ağrısı
Gebelikte Diş Ağrısı

Diş ağrısı ve diş eti problemleri kişiyi psikolojik olarak oldukça yıpratan sorunlardır. Özellikle gebelikte diş ağrısı yaşayan kadınlar bu dönemlerde daha hassas ve endişelidirler. Çünkü bu diş ağrılarının sebebi hormonlar olabiliyor. Gebelikte anne adayı daha savunmasız ve mikroplara karşı daha dayanıksız hale geliyor. Bu yüzden bakteriler bu dönemde annenin ağız sağlığını etkileyebiliyor. Ağıza yerleşen bakteriler annede diş ağrısı, çürük, ağız kokusu gibi sorunlar meydana getiriyor. Bu normal bir durum olarak görünse de anneyi fiziken ve ruhen oldukça rahatsız eder ve etkiler. Bundan dolayı gebelikte ağız bakımı kontrolü çok önemlidir ve düzenli şekilde kontrol edilmelidir.

Gebelikte Diş Ağrısı Herkeste Görülür Mü?

Her gebe kadında diş ağrısı görülür diye bir şey söylenemez. Diş ağrısına hormonlar neden olabilir fakat bu kişinin bağışıklık ve savunma mekanizmasına göre değişik etkiler gösterir. Gebelikte bazılarında diş ağrısı çok sık görülürken bazılarında hiç görülmez. Bazılarında gebeliğin ilk aylarında görülürken bazılarında gebeliğin son aylarında diş ağrıları daha sık görülür. Ağız bakımına dikkat eden ve düzenli fırçalayan kişilerde diş ağrısı görülme olasılığı daha düşüktür.

Gebelikte Diş Ağrısını Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Gebelikte diş ağrılarını gidermek ve sağlıklı ağız yapısına sahip olmak mümkündür. Peki, sağlıklı dişler için neler yapılmalı?

Yapılması gerekenler şunlardır:

  • Dişler düzenli şekilde fırçalanmalıdır.
  • Ağız bakımı için kullanılan fırça ve macun kaliteli olmalıdır.
  • Diş ipi kullanılmalıdır.
  • Fazla şekerli gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Ağız içi kokuyu engellemek için gargaralar kullanılabilir.
  • Düzenli olarak diş muayenesine gidilmelidir.
  • Doktor izni olmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Basit uygulamalar ve önlemler ile diş ağrılarının oluşumunu engellemek ve kısa zamanda kurtulmak mümkündür. Gebelik esnasında diş sorunları için uzman ve bilgili hekimler tercih etmek daha doğru olacaktır.

Gebelikte Kanal Tedavisi Yaptırılabilir Mi?

Gebelik esnasında dişlerde aşırı ağrılar görülebilir. Kanal tedavisi işlemine başvurulup başvurulmayacağını doktor belirler. Bu gibi işlemleri yaptırmadan önce bir doğum uzmanına danışmak gerekir. Uygun görmediği taktirde işlemler doğumdan sonraya ertelenebilir. Ayrıca diş ağrısı için ilaç kullanmak bu dönemde pek doğru değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.