Gebelikte Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar

Gebelikte Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar

0 203

Gebelikte Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar

Gebelikte Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar
Gebelikte Bebek Ne Zaman Beslenmeye Başlar

Gebelikte bebek ne zaman beslenmeye başlar sorusu birçok anne tarafından merak edilmektedir. Bebekler anne karnında bir suyun içinde olması nedeniyle direkt olarak yiyeceklere erişemez. Ancak bebekler anne karnında plasenta vekordon aracılığıyla beslenmektedir. Gebelikte bebeğin beslenmesi belli süreçlerde değişiklik göstermektedir. Özellikle ilk 3 ayda bebeğin kesecik içerisinde olması ve çok küçük olması nedeniyle annenin beslenmesinde olumsuz yönde etkilenmez. Ancak ilerleyen dönemlerde bebek keseden plasentaya geçmesiyle beraber annenin tükettiği besinlerden faydalanmaya başlamaktadır. Annenin yediği besinler sindirildikten sonra bebeğin plasentası ile emilir ve kordon ile bebeğe ulaştırılır. Bu sürecin başlamasıyla beraber annelerin beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir vitamin mineral konusunda zengin, çocuğun gelişimini olumlu etki edecek besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Hamile Annenin Yediği Yemek Bebeğe Ne Zaman Ulaşır

Hamile kadınların ilk 3 aydan sonra yediği besinler çocuğuna da ulaşmaktadır. Gebelikte bebeğin beslenmesi plasenta ve kordon ile sağlandı için annenin yiyeceği tüketmesi ile çocuğa ulaşması aynı zamanda olmamaktadır. Annenin tükettiği besinlerin sindirilmesinin ardından bebeğe ulaşması dolayısıyla belli bir süreci kapsamaktadır. Annenin tükettiği besinler sindirilmesi ile kısa süre içerisinde bebeğe ulaşmaktadır. Ancak sindirilmesi zor olan besinler geçsindirileceği için bebeğe de daha geç ulaşmaktadır. Bu nedenle sindirimi kolay ve besleyicilik yönünden zengin besinlerin tüketilmesi tercih edilmelidir.

Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme

Annenin sağlıklı besinler tüketmesi bebeğin anne karnında sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Birçok vitamin mineral özellikle gelişim sürecinde bebekler için oldukça önemlidir. Organların oluşması zekâsının gelişmesi kemiklerin sağlıklı gelişmesi için birçok besinin dengeli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Gebelikte bebeğin beslenmesi annenin sağlıklı beslenmesine bağlıdır. Özellikle çocuğun zeka gelişimi için iyot tüketimi gerçekleştirilmelidir. Demir,çinko,b ,folik asit, omega 3ve önemli besinler tüketilmesi gerekmektedir. Ancak bu besinler tüketilirken öğünlerin sıklaştırılması gerekmektedir. Bu kapsamda hamilelikte kalıcı kiloların alınmaması için sık aralıklarla az besin tüketilmelidir. İlk aylardan itibaren süt ve süt ürünlerinin tüketimi gerçekleştirilmelidir. Kırmızı et beyaz et türleri mutlaka tüketilmelidir. Ve hamilelik süreci boyunca en az 3 litre su tüketimi en önemli hususlardan birisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.