Gebelik Takibinde Yapılan Testler

Gebelik Takibinde Yapılan Testler

0 294

Gebelik Takibinde Yapılan Testler

 

Gebelik Takibinde Yapılan Testler
Gebelik Takibinde Yapılan Testler

Gebelik takibinde yapılan testler hem hamile kadının hem de annenin sağlıklı bir şekilde bu süreci tamamlaması için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden de hamilelik sürecinde annenin sağlıklı bir şekilde bebeğini rahminde büyütebilmesi için testler ile kontrolü sağlanmaktadır. Yapılan testler sayesinde ise çocuk doğmadan anne karnındayken down sendromundan nörolojik problemlere kadar birçok sorunun önceden bilinmesine ve tedavi edilebilir bir durum olması durumunda tedavinin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Hangi Test Ne İçin Yaptırılır?

Gebelik sürecinin başlaması ile kan grupları tahlili, idrar tahlili, enfeksiyon tarama testleri, ultrason testi, şeker yükleme testi gibi birçok test yapılmaktadır. Bu testler ise anne bebek sağlığı için oldukça önemli olmaktadır.

Kan grupları tahlili kan uyuşmazlığına bakılmak için yapılmaktadır. İdrar tahlili ise böbrek taşı, iltihap veya diğer durumlarda sağlığın takibi için istenmektedir. Enfeksiyon tarama testleri ise bebekte anomali yapabilecek herhangi bir hastalığın gebelik oluşmadan önce oluşup oluşmadığının öğrenilmesi için yapılmaktadır.

Ultrason ile yapılan testler dış gebelik veya çocuğun gelişimini takip ederek düşük tehdidinin oluşup oluşmadığı gibi durumların tespiti esnasında kullanılmaktadır. Gebelik takibinde yapılan testler arasında sonuncusu olanŞeker yükleme testi ise gebelik esnasında oluşabilecek şeker hastalığının hem anneye hem de çocuğa zarar vermemesi için yapılmaktadır.

Gebelikte Testler Ne Zaman Yaptırılır?

Gebelik takibinde yapılan testler belli zamanlarda yapılmaktadır. Bu testler 11 veya 4. Haftalarda birinci trimester olarak tanımlanır ve bebeğin kalıcı bir rahatsızlığının olup olmadığına bakmaktadır. 16 ve 20. Haftalarda ikinci trimester olarak tanımlanan testler yapılır ve bu dönemde gebenin sağlığı ve gebede oluşabilecek herhangi bir riskin var olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır.

24 ve 28. Haftalarda yapılan teste ise üçüncü trimester olarak adlandırılır. Bu dönemde 50 gr glukoz yükleme testi yapılır ve daha sonrasında kan uyuşmazlığına bakılır. Herhangi bir sorun ortaya çıkmaması durumunda ise kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. 35 ve 37. Haftalarda ise anne de Grup B Streptokok taraması yani bakteri veya bakteri oluşumunun olup olmadığına bakılmaktadır. NST çekilmekte ve bebeğin herhangi bir sıkıntı çekip çekmediğine bakılmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.