Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

0 179

Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?
Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik sürecinin en hassas dönemi olan Gebeliğin ilk aylarında nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabının çok iyi araştırılması gerekir. Gebeliğin ilk ayları özellikle ilk 3 ayında çok dikkatli olunması gerekir. Özellikle ilk 3 ay içerisinde bebeğin organ gelişimi başlar.  Bebek ilk haftadan itibaren 12. Haftaya kadar bebek dışarıdan gelecek tehlikelere açıktır. Bu yüzden anne adayının kendine çok dikkat etmesi gerekir.

Gebeliğin ilk aylarında kimyasal maddelerden mutlaka kaçınmak gerekir. Örneğin deri tarafından emilen ve içerisinde kimyasal madde içeren kremlerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine organik madde içeren kremler kullanılmalıdır. Saç boyamak ve boyatmak gibi işlemlerden uzak durmalısınız. Temizlik malzemeleri arasında olan tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddeleri solumak bebek ve anne için tehlikelidir. Hamileliğin ilk 12 haftasında düşük tehlikesi bulunduğu için ağır kaldırılmamalı ve çok dikkatli olunmalıdır.

Gebelikte Enfeksiyonlara Karşı Kendinizi Koruyun

Gebelikte enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde hasta olduğunuzda ilaç kullanmanız sakıncalıdır. Hamilelik süresince kendinizi enfeksiyonlardan korumak için kalabalık ortamlarda fazla bulunmamalı ve yeterli sıvı alımına çok dikkat etmek gerekir. Gebelikte yüksek ateş riski anne adayı ve bebek için tehlikelidir.

Eğer annenin ateşi 37-38 derece olursa çok endişelenmeye gerek yoktur. Fakat 39 derece ve üstü olursa derhal en yakın hastaneye gidilerek ateş kontrol altına alınmalıdır.

Gebeliğin İlk Aylarında Düzenli Beslenme

Gebeliğin ilk aylarında düzenli beslenme bebeğin ilk 3 ay gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin organ gelişimi ilk aylarda meydana gelir. Hamile kalmadan 3 ay önce folik asit alımı alınması bebeğin gelişiminde en etkili faktördür. Folik asit bebeğin gelişimine katkıda bulunurken bağışıklık sistemini de destekler. Hamilelik sürecinde de folik asit alımı devam etmelidir. Bebeğin anne karnında gelişimi içinde folik asit gereklidir.

Bebeklerin zekâ gelişimi içinde protein, demir, çinko, omega3 ve omega 6 bakımından zengin besinlerle beslenmek ilk 3 ay gelişimi için gerekli besinlerdir. Bebeklerin beyin gelişimi anne karnında ilk 3 ay içerisinde olmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.