Erken Doğum

Erken Doğum

0 179

Erken Doğum

Erken Doğum
Erken Doğum

Hamile anne adayları için erken doğum genellikle istenilmeyen ve korkulan bir durumdur. Erken doğuma girmek hemen hemen her zaman kötü sonuçları beraberinde getirmemektedir. Günümüzde teknoloji oldukça iyi yönde gelişmekte ve günden güne başarılı projelere imzalar atılmaktadır. Bu nedenle anne adayları için erken doğum risk olmaktan çoğu zaman çıkmaktadır. Erken doğum bebekler açısından da önem arz etmektedir. Önemli olan bebeklerin sağlıklı yaşam alanlarını genişletmek ve erken doğum riskini ortadan kaldırmaktadır. Anne adaylarının hamilelik süreçleri birçok yönden kişileri etki altına almış ve tedirginlik yaratan bir süreç olmaktadır. Hamilelik bilhassa anne adayları için sakin geçirilmesi gereken en önemli süreçlerden biri olarak bayanların yaşamlarında yerini almaktadır.

Erken Doğum Belirtileri

Günümüzde kabul edilen ve otorite olarak baz alınan sağlıklı hamilelik süreci hamilelikte 40 hafta kadar sürmektedir. Bu süre bazı anne adayları için 41 haftayı da bulabilmektedir. Bu süreler bebeklerin sağlıklı dünyaya geliş evrelerini belirlemektedir. 37. Haftadan önce dünyaya gelen bebekler erken doğum riski taşımaktadır. Erken doğum için anne adaylarının anlayabileceği bazı ön belirtiler de bulunuyor olmaktadır. Bunlardan en belirgin olanı kasılmaların sıklaşmasıdır. Rahim bölgesinde sık sık kaslardaki kasılma yaşamaları erken gelen bir bebeğin habercisi olabilmektedir. Mevcut belirtilerin yaşanması halinde ilgili doktorunuza ya da hastaneye vakit kaybetmeden gidilmesi gereken süreçler olmaktadır. Doğum 37. Haftadan sonra gerçekleşmesi halinde normal kabul edilmektedir.

Hamilelikte Erken Doğum Nedenleri

Hamile olan anne adaylarının oldukça sakin bir hamilelik süreci geçirmeleri gerekmektedir. Bu dönem de yaşanan en küçük bir gerginlik dahi anne adaylarının kasılmalarına sebebiyet verebilirken olası bir erken doğum riskini tetikliyor olacaktır. Genellikle, hamileler için yemeklerine ve beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda destek verilmektedir. Ancak bazı şifa kaynakları ve bilhassa bitki çayları rahim kasılmalarını tetikleyebileceği gibi hamilelik sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu dönemde bitki çayları hemen hemen hiç içilmemeli içilecekse de ıhlamur türevi basit ve hafif çaylar tercih edilmelidir. Kısaca hamilelik dönemi bildiğimiz ezberlerden uzaklaşıp oldukça hassas yaşamı gerektiren bir süre olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.