Emmeyen Bebek Nasıl Beslenmeli

Emmeyen Bebek Nasıl Beslenmeli

0 214

Emmeyen Bebek Nasıl Beslenmeli

Emmeyen Bebek Nasıl Beslenmeli
Emmeyen Bebek Nasıl Beslenmeli

Emmeyen bebek nasıl beslenmeli sorusu birçok annenin problemidir. Bebeklerin gelişiminin sağlıklı tamamlayabilmeleri için ilk 6 ay yalnızca anne sütü tüketmesi gerekmektedir. Sonrasında ek gıdaların başlanılarak 2 yaşına kadar yine anne sütüne devam edilebilmektedir. Ancak çevre koşullarından yatış pozisyonlarına kadar birçok durumdan dolayı bebekler emmek istemeyebilir. Anne sütünü emmek konusunda problem yaşayan bebekler ek bir beslenme programı uygulanmadığı da aç kalabilmekte ve hatta bu durum kilo kaybına sebep olabilmektedir. Emmeyen bebek beslenmesi İçin bir program oluşturabilirsiniz ancak bu programın en başında yine anne sütü tercih edilmelidir. Öncelikle çocuğunuzun emmeye yönlendirmek için psikolojik olarak rahatlamasını sağlamalısınız. Sonrasında emmeye alışmasını sağlamak amacıyla çocuğun uykudayken emmesini sağlamak gerekmektedir.

Memeye alıştırma konusunda başarılı olamamanız durumunda anne sütü sağılarak biberon ile bebeğe verilebilir. Anne sütünün taze olarak almanız ve kısa süre içerisinde biberon ile içirmeniz gerekmektedir. Süt konusunda problem yaşayan ebeveynler bebeğine adapte mamalarda kullanabilirler.

Bebek Anne Sütü İçmezse Ne Olur

Anne sütü birçok yönden çocuk için bir mucizedir. Çocuğun bağışıklığını güçlendirilmesi yaşadığı ortam koşullarına direnç gösterebilmesi tükettiğin anne sütü ile sağlanmaktadır. Bebeklerin 1 yaşına kadar yalnızca anne sütüyle beslenmesi gerekli tüm gıdaları alması için yeterlidir. Aynı zamanda 2 yaşına kadar ek gıda kullanarak da beslenmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Emmeyen bebek beslenmesi mineral vitamin yönünden zengin olan ek gıdalar veya bebek mamaları ile yapılmalıdır. Her ne kadar birçok yönden zengin mamalar üretirse de anne sütü her çocuğa özel üretilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca anne sütü tüketilmesini sağlamak gerekmektedir.

Mama İle Beslenen Bebekler Sağlıksız Mı

Uzmanlar sürekli olarak bebeklerin anne sütü ile beslenmesi konusunda uyarı yapmaktadır. Hatta bazı uzmanlar anne sütü tüketmeyen bebekler için dahi mama tercihinde bulunulmaması gerektiğini söylemektedir. Emmeyen bebek beslenmesi için sütün sağlayarak anne tarafından verilmesi ancak annenin sütü gelmemesi durumunda da süt anne bulunması tavsiyesinde bulunulmaktadır. Bebek mamaları birçok yönden sağlıklı ancak anne sütüne göre sindirimi daha zordur. Yine anne sütü her annenin bebeğini özel ürettiği bir içeriktir. Bu nedenle mamadan çok daha zengindir ve faydalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.