Doktorlar Neden Sezeryan İster?

Doktorlar Neden Sezeryan İster?

0 319

Doktorlar Neden Sezeryan İster?

Doktorlar neden sezeryan ister? Doktorlar daima anne ve çocuğun sağlığını tavsiye etmektedir. Bu nedenle anne ve çocuğun sağlığını tehdit edecek bir durum ortaya çıktığında veya normal doğumun riskli olabileceği düşünüldüğünde sezeryan tavsiye edilmektedir. Sezeryan işlemi annenin karnının kesilerek çocuğun direkt olarak Anne karnından çıkarılması işlemidir. Bu işlem normal doğuma oranla daha acısız ve daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle çocuğun anne karnında daha fazla durmasının olabileceği yahu normal doğumda anneye veya bebeğe zarar gelebileceğine durumlarda mecburi olarak sezeryan tercih edilmektedir. Devlet hastanesinde risk olmaması durumunda sezeryanın yapılması önerilmez. Özel hastanelerde ise bu durum farklılık gösterebilmektedir. Özel hastanelerde bütün cerrahi operasyonlar için ayriyeten para alınmaktadır. Sezeryan doğum için de özel hastanelerde ayriyeten operasyon parası istenmektedir. Bu ücret hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Genellikle 600 ile a 10.000 TL arasında farklılık gösteren bu ücretin aynı zamanda işlemin de daha hızlı olmasını aağlar. Bu nedenledevlet hastanesine göre özel hastanelerde sezeryan yapılması daha çok istenmektedir.

Keyfi Sezaryan Olanlar

Doktorlar Neden Sezeryan İster
Doktorlar Neden Sezeryan İster

Normal doğum sezeryan doğuma göre daha çok takip isteyen bir durumdur. Hatta süreci hızlandırmak maksadıyla hamile kadınlar NTS makinasına bağlanarak suni sancı verilmektedir. Ve belli aralıklarda doğuma hazır olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu işlem ciddi bir ekip işlemidir. Ekibin çokluğu ve niteliği kadar özveriyle çalışması da önemlidir. Daha doğrusu sıkı takip gerektiren normal doğum işlemi hastanenin zamanını ve emeğini almaktadır. Bu nedenle özel hastaneler normal doğum yerine sezeryan doğumu daha çok tercih etmektedir. Kısa bir hazırlık süreci sonrasında sezeryan işlemi 45 dakikada bitirmektedir. Böylece bir saat gibi kısa bir süre içerisinde doğum gerçekleştirilerek doktorun doğum işlemini bitirmesi sağlanmaktadır. Neden sezeryan tercih ediliyor sorusuna da bir yanlış olan bu durum keyfi olarak yapılabilmektedir. Ancak devlet hastanesinde keyfi olarak sezeryan doğum yapılmasına müsaade edilmemektedir.

Dünyada Sezeryan Oranları

Dünya genelinde ülkelere göre sezeryan oranları yüzde 15 ile %53 arasında olduğu bilinmektedir. Ülkemizde teknolojilerin gelişmesi ile beraber sezeryan olanları artmıştır. Neredeyse dünya genelindeki en yüksek sezeryan olanlara ülkemizdedir. Ülkemizde sezaryen oranı %50 3 olarak açıklanmıştır. Bu rakamlar karşısında neden sezeryan doğum tercih ediliyor birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.