Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir?

Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir?

0 190

Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir?

 

Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir
Doğumdan Sonra Kilolar Nasıl Verilir

Doğumdan sonra kilolar nasıl verilir? Doğum yapanlar için oldukça kritik bir sorudur. Birçok kadın doğum sonrası kilolarından kısa sürede kurtulmak ister. Normal doğum sonrası kilo vermek sezeryan sonrasında kilo vermekten çok daha kolaydır. Normalde kilo verme yöntemlerinden farklı yol izlenmesi gerekmektedir. Doğum sonrasında doğumda yıpranmış olan rahimin ve sezeryan sonrasındaki cerrahi operasyon bölgesinin kendini toparlayabilmesi için sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra sezeryan doğumlardan sonra kilo vermek için egzersizlere çok daha geç başlamak gerekmektedir. Bu durum doğum sonrası kilolardan kurtulabilmek için sabırlı olmanızı gerektirmektedir.

Sezeryan Doğum Kiloları Nasıl Verilir?

Sezeryan doğum normal doğuma göre çok daha geç toparlanılan bir dönemdir. Sezeryan doğumda cerrahi bir operasyon gerçekleştirildiği için vücuttaki yaranın iyileşmesi zaman almaktadır. Ameliyat bölgesi iyileşmeden kişinin zayıflamak amacıyla egzersiz yapması mümkün değildir. Ameliyat yerini zorlaması veya ameliyat alanına baskı uygulaması ameliyat yerinin kanamasına açılmasına enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle vücudunu zorlamadan aşama aşama zayıflama programına uyulması gerekmektedir. sezeryandan sonra kişi kendine geldiğinde öncelikle kısa mesafelerde sonrasında mesafeleri arttırarak yürüyüşler düzenlemelidir. Hem Doğum sonrası kilo vermek hem de vücut kondüksiyonunu kazanmak için en etkili yöntemlerden birisi yürüyüştür. Doğumdan itibaren sütün kalitesini arttıracak sütünüzün fazla gelmesini sağlayacak besleyici gıdalar tüketilmelidir. Ancak bu gıdaların tüketimi kısa aralıklarla az az yapılmalıdır. Örneğin normalde 3 öğün yemek yerine 6 öğün ve yine 6 arasında mini öğünler koyarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Bu dönemde sıvı tüketimini de arttırmalısınız. 3 litreden daha fazlasını tüketmeniz gerekmektedir.

Evde Doğum Kiloları Nasıl Verilir?

Sezeryan veya normal doğum sonrasında zamanınızın büyük bir bölümünü bebeğinizle geçirmek zorundasınız. Bu nedenle de evden çıkmanız oldukça zordur. Bu süreçte evden çıkmadan doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu egzersizleri yaparak ve yine doğum sonrası özel hazırlanan diyet programına uymanız gerekir. Evde ilk etapta yürüyüş bandında yürüyüşler yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da egzersizlere başlayarak ağrı durumuna göre arttırabilirsiniz. Bu süreçte dilerseniz diyetisyenden de doğum sonrası kilo vermek için destek alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.