Doğumdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Doğumdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

0 167

Doğumdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

 

Doğumdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?
Doğumdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Doğumdan sonra ilişkiye girmek hemen gerçekleşebilecek bir durum olmamaktadır. Bunun sebebi ise doğum sonrasında 4-6 hafta arasında kadınların lohusalık döneminin olmasından ve hijyenik koşulların tam olarak karşılanamayacağından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra doğum sonrası yorgunluğun atılması, bedenin yerine gelmesi ve annenin bu duruma alışmasından sonra cinsel ilişki talebinde bulunulması gerekmektedir.

Lohusalık döneminin bitmesi ile 6 haftadan sonra cinsel ilişkiye doktorun izin vermesi ile birlikte girilebilmektedir. Ancak doğum sonrasında da hormonların dengesizliği devam etmesinden dolayı kadınlarda cinsel isteksizlik veya tam ilişki hali görülmemesi oldukça normal olmaktadır. Bundan dolayı da eşlerin bu konuda anlayış göstermesi gerekmektedir.

Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Girmek Doğru Mu?

Doğumdan sonra ilişkiye girmek herhangi bir sağlık sorununun ortaya çıkmaması durumunda 6. Haftadan sonra normal olmaktadır. Ancak 6 haftadan önce lohusalık döneminde olması ve kadınların psikolojik ve bedenen kendini bu duruma karşı hazır hissetmemesinden dolayı uygun olmamaktadır.

Bunun yanı sıra bebeğin doğum şekli de cinsel ilişki için sürecin ne zaman olduğunu belirlemektedir. Çünkü normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde annenin vücudunda bırakmış olduğu hasar daha az olmaktadır.Ancak sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin anne vücudunda daha büyük hasarlar bırakmasından dolayıbu hasarların iyileşmesi ve annenin cinsel ilişkiye kendini hazır hissedebilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü genital bölgede şişkinlikte ve ağrılar bu gibi dönemlerde oldukça normal olmaktadır. Ancak doktorun herhangi bir sorun görmemesi durumunda 6.haftadan sonra cinsel ilişkiye girmek herhangi bir sorun yaratmamaktadır.

 

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğumdan sonra ilişkiye girmek sağlıklı bir süreç tamamlanması durumunda herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Ancak annenin bedenini yeniden eski düzenine oturtabilmesi için belli bir süre hamile kalmaması gerekmektedir. Bu da cinsel ilişki esnasında doğum kontrol yöntemlerini kullanması için önemli bir neden olmaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri kadında ve erkeklerde değişkenlik göstermektedir. Erkeklerde kondom veya geri çekme olmaktadır. Kadınlarda ise kadın kondomu, spiral, haplar ve sperm temizleyiciler olmaktadır. Ancak anne doğum sonrasında emzirme dönemi olmasından dolayı doğum kontrol haplarını kullanırken doktoruna danışması gerekmektedir

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.