Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

0 181

Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

 

Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?
Doğumdan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Doğumdan sonra hamile kalma birçok kişi tarafından merak edilen bir durum olmaktadır. Bunun sebebi ise kadının gebe kaldığı dönemden sonra birçok fizyolojik ve biyolojik anlamda birçok değişikliğe maruz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu da doğumdan belli bir süre sonra yeniden hamile kalınması gerektiği göstermektedir. Çünkü kadının vücudunu yeniden toparlayarak hamile kalabilecek duruma getirmesi için en az 1 yıl beklemesi gerekmektedir.

Doğum sonrasında hamile kalmak için yeterli süre beklenmemesi durumunda kadınlar da riskli gebelikler ortaya çıkmakta bununla birlikte idrar kaçırma ve sarkma gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bedenin yaşamış olduğu sıkıntıların yanı sıra psikolojik olarak da 2 bebeğe bakmanın zorlukları ile de karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden de istenmemesi durumunda doğum kontrol yollarına başvurulması gerekmektedir.

Doğum Kontrol Yolları Nelerdir?

Doğumdan sonra hamile kalma istemeyen kişilerin lohusalık döneminin bitmesi ve sağlıklı bir sürecin tamamlanmasından sonra cinsel ilişkiye girmeye başlanabilmektedir. Ancak bu süreçte yeni bir gebelik süreci ile karşılaşmamak ve anne vücudunun eski düzenine geri dönmesi için belli doğum kontrol yollarını kullanması gerekmektedir. Doğum kontrol yolları ise hem kadın için hem de erkek için birçok farklı yöntemi bulunmaktadır.

Erkekler için doğum kontrol yolları prezervatif veya geri çekilme gibi yolları bulunmaktadır. Ancak prezervatif her zaman daha net bir sonuç vermektedir. Kadın için ise kadın kondomu, spiral, doğum kontrol hapları, sperm temizleyiciler ve mini haplar bulunmaktadır. Ancak alınacak olan mini haplar ve doğum kontrol hapları bebeğin emzirme döneminde olmasından dolayı doktora sorularak alınması gerekmektedir.

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Doğumdan sonra hamile kalma süreci en az 1 yıl olması gerekmektedir. Bu yüzden de doğum kontrol yöntemlerine büyük bir önem verilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde ise annenin eski vücut işleyişine dönebilmesi hem de bebeğin anne sütünden doğru bir şekilde faydalanabilmesi için yeterli miktarda beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde ise doğum esnasında gevşeyen pelvis kaslarını yeniden güçlendirmek ve idrar kaçırma durumu ile karşı karşıya kalmamak için egzersizlerin yapılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.