Doğuma Hazırlık

Doğuma Hazırlık

0 212

Doğuma Hazırlık

Doğuma Hazırlık
Doğuma Hazırlık

Hamile olduğunuzu öğrenen anne adayları doğum öncesi ne gibi hazırlık yapmalarını gerektiğini araştırmaya başlarlar. Doğuma hazırlık ilk 3 ay geçtikten sonraki 3 ay ulaştığınızda hazırlıklara başlamanız gerekir. Öncelikle bu programı doğum doktorunuza danışarak planınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Hangi doğu yöntemini tercih etmeniz gerektiğini doktorunuza düzenli kontrollere giderek sizin ve bebeğiniz için en sağlıklı olan yöntemi durumunuzu takip ederek doktorunuz size önerilerde bulunur.

Hamilelik sırasında fizyolojik ve psikolojik değişimler yaşayan anne adayı hormonal değişikliklerden dolayı bazı konularda daha hassas olur. Bebek doğmadan önce daha anne karnında iken annesinin yaşadığı üzüntü, stres ya da sevinç duygularını hisseder. Bu yüzden gebelik boyunca annenin moralinin yüksek ve stresten uzak yaşaması önerilir. Bu yüzden öncelikle annenin psikolojik olarak doğuma hazırlanması çok önemli bir detaydır.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Almalı mı?

Doğuma hazırlık aşamaları arasında yer alması gereken unsurlardan biri doğum hakkında bilgi sahibi olmaktır. Eğer annenin ilk doğumu ise anne bu konu ile ilgili kitapları okuyarak merak ettiği konular hakkında bilgi sahibi olabilir. Doğuma hazırlık eğitimi alarak doğuma daha bilinçli ve korkularınızdan arınmış olarak hazırlanmanız da mümkün.

Doğuma hazırlık eğitimleri alan anne adayları için bu eğitimler doğum korkularının azalmasına, kendi vücudunu tanımasına ve fizyolojik olarak hazırlanmasına, olumlu, pozitif duygulara sahip olmasına yardımcı olur. En önemlisi de annenin doğum konusunda özgüveninin artmasını sağlar. Kişi kendini doğuma daha hazır hisseder. Bu eğitimin amacı anne ve bebeğin daha sağlıklı iletişim sağlamasına da yardımcı olur.

Doğuma Hazırlık Aşamasında Egzersiz Yapmanın Önemi

Yapılan birçok araştırmada doğuma hazırlık aşamalarında yapılan doğru egzersiz hareketlerinin doğumu kolaylaştırdığı ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Hamilelik egzersizlerine doktorunuzun önerdiği zamanlarda hamileliğin 4. Ayından itibaren başlanabilir.  Fakat mutlaka bir uzman fizyoterapist gözetiminde ve çok uzun sürmeyen 20 dakika kadar süren egzersizler yapılmalıdır.

Doğum öncesi egzersiz programı herkesin gebelik durumuna göre değişen programlarla uygulanır. Egzersizler her gün düzenli olarak kısa sürelerle yapılmalıdır. Yapılan bu egzersiz hareketleri anne adayını doğuma hazırlayarak daha esnek bir vücuda sahip olmasını ve kolay doğum yapmasına yardımcı olur.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.