Doğum Yöntemleri

Doğum Yöntemleri

0 200

Doğum Yöntemleri

Hamile kaldıktan sonra en merak edilen konu hangi yöntemle doğum yapacağına karar verme konusudur. Doğum yöntemleri genel olarak normal doğum ve sezaryen doğum olarak ikiye ayrılır. Fakat teknoloji ilerledikçe daha farklı ve kolay doğum yöntemleri uygulanmaya başlamıştır. Suda doğum yöntemi son yıllarda anne adaylarının tercihleri arasında yer almaya başlamıştır.

Uzman doktorların ilk tavsiye ettiği doğum yöntemi normal doğum yöntemidir. Anne ve bebek sağlığı için en iyi yöntemin normal doğum olduğu bir gerçek olsa da bazı durumlarda uzmanlar normal doğum yerine sezaryen doğum uygulamanın daha doğru olduğunu belirtmişlerdir.

Normal Doğum Yöntemi

Doğum yöntemleri arasında en fazla tercih edilen normal doğum annenin doğum ağrıları başladığında rahim ağzının açılması ile annenin ıkınması sonrasında bebeğin vajinal olarak doğması yöntemidir. Doğum ağrılarının olmasının ve kasılmaların sebebi bebeğin doğması için gerekli olan rahmin açılması içindir.

Gebelik süresi son âdetin ilk gününden itibaren 40 haftadır. Bebek 40 hafta dolduktan hemen sonra doğmayabilir. Ya da 40 haftadan önce de doğabilir. Bazı durumlarda bebekler doğumun 42. haftasında doğabilirler. Eğer bebek hala doğmadıysa suni sancı verilerek doğum sağlanır.

Doğum eğer normal sürecinde kendiliğinden başlarsa daha kısa sürede doğum gerçekleşir. Doğum eylemi başladığında rahim açılma süresi kişiye göre 12-14 saat kadar sürebilir. Rahim ağzı yaklaşık 10 cm açıldığında bebeğin başı rahim ağzına yaklaşır ve doğum başlar. Bebeğin önce başı, daha sonra kolları ve gövdesi gelir. Normal doğumu sorunsuz geçen anne adayı doğumdan kısa bir süre sonra normal hayatına döner.

Sezaryen Doğum Yöntemi

Sezaryen Doğum yöntemleri normal doğuma uygun olmayan anne adayları için uygulanan bir batın ameliyatıdır. Annenin batın cildine atılan kesi yöntemi ile batın katlarının açılarak oradan batın boşluğuna girilir.  Daha batın katlarından ulaşılan rahimde kesi atılarak plasentaya ulaşılarak bebeğin doğması sağlanır.

Doğum ameliyatı esnasında annenin isteği doğrultusunda genel anestezi ya da epidural anestezi denilen annenin sadece alt kısmı uyuşturularak annenin doğum esnasında uyanık olması sağlanır. Sezaryen yöntemi bir ameliyattır ve tüm ameliyatlar için geçerli olan riskler sezaryen yöntemi içinde geçerlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.