Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

0 203

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Hamilelik süreci başladığı anda anne adayında hem fiziksel hem de psikolojik açıdan değişimler yaşar.  Bütün hormonları değişime uğrayan anne adayı hayatının en hassas olduğu dönemine girmiş olur. Doğum sonrası saç dökülmesi doğum yapan kadınlarda oldukça sık görülen sorunlardan biridir. Hormon değişimleri iç salgı bezlerindeki değişimlere yol açtığından dolayı özellikle loğusa döneminde çok sık saç dökülmeleri yaşanır. Uzmanlar ilk altı ay içerisinde saç dökülmelerinin normal olduğunu belirtmişlerdir.

Doğum sonrasında yaşanan bazı gerginlikler, stres ve fiziksel değişimlerden dolayı saç dökülmeleri yaşanır. Bunlardan başka yetersiz beslenme ve gerekli vitaminlerin alınmaması da yeni doğum yapmış annenin saçlarının dökülmesine neden olabilir. Vitamin eksikliğinden zayıflayan saç kökleri dökülmeye başlar.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikle başlayan hormon değişiklikleri en başta östrojen ve progesteron hormonları olmak üzere pek çok hormonun seviyesinin artmasına neden olur. Doğum sonrası hormonları arasında en fazla yükselen hormon prolaktin hormonudur. Süt hormonu olan prolaktin hormonun orta ve yüksek derecede olması doğum sonrası saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilir. Çünkü kıl kökleri üzerinde etkileri vardır.

Doğumdan sonra özellikle loğusa dönemimde yaşanan gerginlik, uykusuzluk ve doğum sonrası stresi gibi etkenler de saç dökülmelerine yol açar. Doğumdan sonra azalan kandaki demir oranı da saç dökülmesine neden olur Fakat bunun için çok endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu saç dökülme süreci 6 ay ya da en fazla 1 yılsonunda sona erer.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ile Mücadele Yöntemleri

Doğumdan sonra saç dökülmesi ile mücadele etmenin en başında doğru beslenme gelir. Doğumdan sonra kaybedilen vitaminlerin yerine gelmesi için gerekli meyve ve sebzelerin alınması gerekir. Aynı zamanda bebek ve anne için gerekli olan protein ve antioksidan maddeleri de almalıdır. Saç için en gerekli olan E vitamini takviyesi almak saç dökülmesini azaltacak ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar.

Doğumdan sonra saçlarınızın sağlığı için kullanılan şampuan ve bakım ürünleri de çok önemlidir. Kimyasal içermeyen, doğal ve besleyici yağlar içeren şampuan kullanımı saç dökülmesini azaltacaktır. Saçlarınızı kuruturken çok fazla sıcak fön ya da saç düzeltme aletlerini de az kullanmaya özen göstermeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.