Doğum Sonrası Neden Saç Dökülür

0 184

Doğum Sonrası Neden Saç Dökülür

Hamilelik döneminde ve sonrasında annenin vücudunda pek çok farklı fizyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler anne bedeni üzerinde farklı şekillerde kendisini göstermektedir. Lohusalık döneminde yorgunluk veya akıntıların yanı sıra doğum sonrası saç dökülmesi gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu durum özellikle hamilelik sonrasındaki annelerin daha fazla telaş yapmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar bu konuda saç dökülmesi veya akıntı gibi durumların geçici olduğunu ancak annelerin bazı önlemler alarak bu dönemi çok daha sağlıklı atlatmaları sağlanabileceğini belirtiyorlar.

Doğum Sonrası Saç Dökülme Sebepleri

Doğum yapan kadınlarda hem fizyolojik hem de psikolojik bazı değişimler yaşanmaktadır. Yeni sorumlulukların yanı sıra doğum sonrasında yaşanan üzüntü veya stres gibi durumlar anne bedeni üzerinde kendisini gösterebiliyor. Doğum sonrası saç dökülmesi en önde gelen ve en çok rastlanan fizyolojik değişikliklerden biridir. Uzun süren hamilelik süreci ve sonrasında da çocuğun bakımı ve sağlıklı bir şekilde büyümesinin sağlanabilmesi noktasında ebeveynler yoğun bir stres yaşamaktadır. Uzmanlar özellikle doğum sonrasındaki ilk 6 ayda yaşanan saç dökülmesinin normal olduğunu belirtiyorlar. Bu süreçte bedende yoğun bir hormonal değişikliğin olmasından dolayı saçlarda dökülme yaşanmaktadır. Uzmanlar bu durumlar ile karşılaşan kişilerin çok panik yapmamasını belli bazı önlemleri alarak bu durumdan kurtulabileceklerini belirtiyorlar.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Önleme Yolları

Lohusa döneminde kadınlar yoğun bir duygusal ve fizyolojik değişim yaşamaktadır. Bu durum da beden üzerinde yıpratıcı bazı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. İlk olarak doğum sonrası saç dökülmesi gibi durumların doğal olduğunun bilinmesi durumu atlatmak noktasında büyük fayda sağlıyor. Aynı zamanda bu durumu ortadan kaldırmak için dengeli ve düzenli beslenme ve demir takviyesi gibi şeyler önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra özellikle doğru saç bakımının yapılması saçların güçlendirilmesi dökülmeyi azaltmaktadır. Daha önce kullanılan sık dişli tarakların yerine daha geniş dişli tarakların kullanılması zaten yıpranmış durumda olan saçların koparak dökülmesini önlemek açısından büyük önem taşımaktadır. Son olarak yine saç sağlığına bazı zararları bulunan güçlü kurutma makinelerini kullanmak yerine saçların kendi kendine kurumasını beklemek de dökülmeyi azaltmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.