Doğum Sonrası Neden Kanama Olur

Doğum Sonrası Neden Kanama Olur

0 212

Doğum Sonrası Neden Kanama Olur

Doğum Sonrası Neden Kanama Olur
Doğum Sonrası Neden Kanama Olur

Doğumun ardından rahim küçülmeye başlamaktadır. Bu durumda doğum sonrası kanama sonucunu getirir. Oldukça doğal olan bu süreçte zamanla küçülen rahim zamanla kasılmaktadır ve bu yolla damarları sıkıştırmaktadır. Belli bir süre sonra duran kanamalar aslında sürecin normal işlediğinin bir belirtisidir. Fakat en doğru müdahale için kanama miktarına dikkat edilmelidir. Doktor ile irtibatta kalınması doğum sonrası en önemli noktalardan birisidir. Kanama miktarı da mutlaka doktor ile paylaşılarak bildirilmelidir. Aşırı kanama durumlarında tedavi yöntemi farklılaşmaktadır. Bu dönemdeki kanamalar için tampon değil bunun için özel olarak üretilmekte olan pedler tavsiye edilmekledir. Vajina hijyenine dikkat etmek enfeksiyon riskini en aza indirecek olan müdahalelerden birisidir.

Doğum Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer

Doğum sonrası sürecin doğal belirtilerinden olan kanama yaklaşık 6hafta sürmektedir. Başlangıçta yoğun bir regl şeklinde görülmektedir. Zamanla daha hafifleyen kanama yavaşça azalmakta ve pembe bir görünüme sahip olmaktadır. Sonraları ise kahverengi bir lekelenme şeklinde görülür. Fakat kanamanın daha uzun sürebildiği durumlar da olmaktadır. Sezaryen yoluyla doğum sonrası daha fazla kanama görülebilmektedir. Doğum sonrası kanama ilk 3 gün itibariyle aşırı yoğun olabilmektedir. 10 gün gibi bir sürede kaybolacak kadar hafiflemeye başlamaktadır. Fakat mutlaka aşırı veya uzun süreli kanamalarda doktora başvurmak gereklidir.

Doğum Sonrası Aşırı Kanama

Bazı durumlarda doğumdan sonra aşırı kanama görülebilmektedir. Uterinatoni denen rahim kaslarının doğru kasılamaması durumu genellikle aşırı kanamanın sebebidir. Doğumun çok hızlı veya yavaş olması buna sebep olabilirken; doğumun yapıldığı yöntem de üzerinde oldukça etkilidir. İri bebek doğumu, rahim içinde plasenta kalması ve çoğul gebelik yaygın sebeplerindendir. Doğum sonrasında bol su ile temizlemek ve sabun gibi kozmetik temizleyicileri kullanmamak herhangi bir risk açısından önemlidir. Doğum sonrası kanamanormal olmadığı takdirde bu sorun,masaj ve ilaç tedavisi ile kasılmaların düzene konulması şeklinde çözüme kavuşturulabilir. Ayrıca doğum sonrası rahimde plasenta kalması durumunda kürtaj yapılarak aşırı kanamanın önüne geçilebilmektedir. Rahim ağzındaki yırtık var ise dikiş atılarak kanama sorununun önüne geçilmektedir. En doğru tedavi yöntemi için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.