Doğum Sonrası Neden Adet Olmaz

Doğum Sonrası Neden Adet Olmaz

0 179

Doğum Sonrası Neden Adet Olmaz?

 

Doğum Sonrası Neden Adet Olmaz
Doğum Sonrası Neden Adet Olmaz

Doğum sonrası neden adet olmaz birçok kadın merak ederek araştırmaktadır. Birçok kadın ilk doğum deneyiminde bu durumdan haberdar olmaz ve bunu bir sorun olarak algılar. Ancak bu sorun değil tamamıyla biyolojik bir olaydır. Bütün kadınlarda doğumdan sonra vücudun süt üretmeye yönelmesi nedeniyle belli bir süre adet görmemek normaldir. Doğumdan sonra 4 ila 8 haftalar arasında ilk adet görünür dense de bu durum tamamıyla kadının yapısına ve bebeğini emzirme sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Doğum sonrası adet gelme olasılığını emzirmeyen kadınlarda çok daha fazladır. Emziren kadınlarda da emzirmenin aşırı seyrekleşmesi ya da emzirmenin bırakılması durumunda yine 4 ila 8 hafta sonra ilk adet başlamaktadır.

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Doğum sonrası adet düzensizliği olabilir. Bu durum gayet normaldir. Çünkü doğum yapan kadının hormon dengesinin değişmesi söz konusudur. Bu denge ise kadının çocuğunu emzirme durumuna göre sürekli ulaşabilmektedir. Kadının emzirme durumuna göre adet durumlarında da gecikme ve düzensizlik olabilmektedir. En geç 1 yıla kadar kadın emzirme nedeniyle adet görmez. Sonrasında adet görmeye başlasa da hem adet kanında azalma hem düzensizlik gibi değişimlerle karşılaşır. Ancak genellikle 3 ya da 4 adet döneminde bir düzenin oluşmaya başladı görülür. Ancak 4 aydan daha uzun süren ya da Adet kanaması fazla olan kadınlar kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Uzmanlar gerek doğumdan sonra gerekse Adet döneminde vajina ya tampon konulmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Bu durumu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Emzirirken Adet Olmak

Doğumdan sonra adet süreci çok kadınlar için farklılık göstermektedir. En büyük farklılık ise emziren anne ile emzirmeyen anne arasında görülmektedir. Ancak emzirirken de emzirme sıklığına bağlı olarak adet görülebilir. Hormonal dengelerin durumuna göre de bu durum söz konusu olabilir. Emziren anneler 1 yıl adet gecikmesi yaşarken seyrek emziren annelerde bu süre 2 ay ile sınırlı kalabilmektedir. Her durumda da problem yaşanmamaktadır. Hem emziren annelerde hem de emzirmeyi bırakan anneler de belli süre sonra adet görmeye başlandığında anormallikler yaşanırsa uzmana danışmak gerekmektedir. Özellikle gereğinden fazla kanama ve gereğinden fazla ağır olması durumunda acilen kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.