Doğum Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Doğum Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

0 173

Doğum Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Doğum Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?
Doğum Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Doğumdan önce alınan fazla kiloların bir kısmı doğum esnada gitse de bir kısmı kalır. Doğum sonrası ne zaman spora başlanabilir? Konusu doğumdan sonra kiloları hakkında endişelenen anneler için en fazla merak edilip araştırılan konular arasındadır.  İster normal doğum ister sezaryen doğum yapılsın vücudun toparlanması için belirli bir zaman dilimi vardır.  Normal doğum yapan ve dikişleri olmayan bir annenin bile 1-2 gün kadar vücudunu dinlendirmesi gerekir.  Anne ve bebek için bu süreç çok önemlidir.

Doğum sonrası diyet ve spora başlama süresi için yapılan doğum şekli önemli bir yer tutar. Öncelikle doğum şekli ne olursa olsun vücudun toparlanması için en az 6 ile 8 hafta geçmesi gerekir. Çünkü anne ve bebek için toparlanma ve alışma süreci gereklidir. Doğum sonrası egzersiz ve spora başlamak istiyorsanız mutlaka uzman doktorunuza danışmalı ve vücudunuzun en uygun olduğu zaman başlanmalıdır.

Normal Doğum Sonrası Spor

Normal doğum yapan anneler sezaryen doğum yapanlara göre çok daha çabuk toparlanırlar.  Fakat dikişli bir normal doğum yapan anne biraz daha geç bir zamanda toparlanır. Normal doğum sonrası spor yapmaya başlamak için hemen acele etmemek gerekir.  Anne ve bebek için doğumdan sonra vücudun belirli bir süre içerisinde toparlanmasından sonra spora başlamak daha doğru olur.

Doğum sonrası egzersizler yapmak annenin kaslarını toparlanmasına yardımcı olur. Egzersiz yapmak annenin kendini daha iyi hissetmesine neden olur. İlk olarak 20-25 dakika çok hafif yormayan egzersizlerle başlamak uygun olur. Doğum yapan annenin uzman doktorunun önerdiği zaman sonrası spora başlaması çok daha uygun olur.

Sezaryen Sonrası Spor

Sezaryen doğum bir ameliyat şeklinde olan bir doğumdur. Dolayısı ile sezaryen sonrası spor yapmak için belirli bir süre beklemek gerekir. Sezaryen doğum yaptıktan sonra spor yapmak için en az 3 ay beklemek gerekir. Çünkü sezaryende atılan iç ve dış dikişlerin iyileşme süreci vardır. Spora başlamak için öncelikle doğum yapan uzman doktorunuza muayene olarak sizin için en uygun gördüğü zamanda spora başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.