Doğum Sonrası Ne Zaman Regl Olunur

Doğum Sonrası Ne Zaman Regl Olunur

0 170

Doğum Sonrası Ne Zaman Regl Olunur

 

Doğum Sonrası Ne Zaman Regl Olunur
Doğum Sonrası Ne Zaman Regl Olunur

Doğum sonrası ne zaman regl olunur sorusu birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Doğumdan sonra adet görme durumu belli bir süre gecikmektedir. Bu durum tamamen annenin gerçekleştirmiş olduğu doğum ve bebeği emziriyor olması ile ilgilidir. Endişelenmemek gereken bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne doğumdan sonra çocuğunu emzirdiğinde vücutta salgılanan hormonlar süt üretmeye yönelmesi nedeniyle yumurtlamayı baskılamaktadır. Bu dönemde hormonal baskılama neticesinde belli bir dönem yumurtlama olmadığı için kadın adet görmez. Ancak tamamıyla bu durum kadının bebeğini emzirme sıklığına bağlıdır. Bebeğini hiç emzirmeyen ya da çok seyrek emziren kadınlarda regl durumu 8 ila 10 haftadan sonra görülebilmektedir. Ancak bu durum yalnızca doğumla ya da emzirme ile alakalı olmayıp hormonal dengelerin yaş etmenlerine göre değişmesinden de etkilenebilir.

Sezeryan Doğumdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur

Hem sezeryan doğumda hem de normal doğumda vücut kendini anneliğe hazırlamaktadır. Bu nedenle vücutta hormon olarak değişiklikler olmaktadır. Bu durum hem normal doğum için hem de sezeryan doğum için aynıdır. Doğum sonrasında emzirmeyen anneler en geç 10 haftaya kadar adet görmektedir. Ancak emziren annelerde bu durum 6 aya kadar uzayabilmektedir. Emzirmeyi bıraktıktan sonra ilk adet kanamasını görebilirsiniz. İlk 3 adet kanamasında düzensizlik ve ağrı durumları yaşanabilir. Ancak 3 adet sonrasında düzene girmesi beklenmektedir. Düzene girmemesi veya emzirmeyi bırakmanızın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen adet olmamanız durumda kadın doğum uzmanına danışmanız gerekmektedir. Doğumdan sonra adet konusunda tüm merak ettiğiniz soru ve sorunları da bu sayede anlatabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Adet Olup Sonra Olmama

Kadınların büyük bir bölümü doğumdan sonra emzirme nedeniyle geç adet görmektedir. Ancak emzirmeyi bırakmasına rağmen adet görmeyen kadınlarda bulunmaktadır. Hatta doğumdan sonra adeti bir görüp bir görmemek gibi düzensizlikler de olabilmektedir. Emzirme döneminde adet görülmemesi doğaldır. Aynı şekilde adet düzensizliği de bebeğinizin emzirilmesi durumuna göre doğaldır. Emzirmeyen anneler bir iki ay içerisinde adet görmeye başlaması ve ikinci üçüncü adetten sonra adetin düzene girmesi beklenir. Ancak düzensizlik durumunu bir yıldan sonra devam ediyor olması halinde kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.