Doğum Sonrası Ne Zaman Diyet Yapılır?

Doğum Sonrası Ne Zaman Diyet Yapılır?

0 187

Doğum Sonrası Ne Zaman Diyet Yapılır?

Doğum Sonrası Ne Zaman Diyet Yapılır?
Doğum Sonrası Ne Zaman Diyet Yapılır?

Doğum öncesi alınan kilolar doğum yapmış annelerin en fazla endişe ettiği konulardan biridir.  Doğum öncesi alınan kilolar nasıl verileceği endişe konusu olmasına rağmen aslında doğum sonrası kilo vermek sanıldığı kadar zor değildir. Doğum sonrası ne zaman diyet yapılır? Sorusunun cevabı en az 6 ay kadar beklenmesi çok daha doğru olur. Bunun nedeni özellikle emziren anneler için diyet yapmak süt gelmesini engeller.

Bebeğin beslenmesi ilk aylarda özellikle çok önemlidir. Bu yüzden annenin ilk aylarda diyet yapması süt kalitesinin düşmesine neden olabilir. Hatta sıkı bir diyet uygulanırsa süt salgılanması durabilir. Diyet yapmak için acele etmenize gerek yoktur. Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan anne emzirmenin etkisi ile kilo vermeye başlar. Bu yüzden doğumun hemen sonrası diyet yapmadan önce bir kısım kilonuzu vermiş olacaksınız.

Doğumdan Sonra Nasıl Diyet Yapılmalı?

Doğumdan sonra nasıl diyet yapılmalı? Neler yemeliyiz? Konularında yeni doğum yapmış annelerin dikkat etmesi gereken konular arasındadır. Çünkü doğum sonrası yanlış yapılan diyetler annede kas kaybına sebep olabilir. Doğum sonrası yapılan bilinçsiz diyetler anne sütünün kesilmesine neden olur.

Doğumdan sonra diyet yapmak isteyen kişiler mutlaka bir uzman kontrolünde diyet yapmalıdır. Uygulanacak diyet hala emzirmekte olan annenin sütünü azaltmayan kişinin metabolizmasına en uygun olan diyet uygulanmalıdır. Süt üretimi açısından günde 3 litre su içmek çok önemlidir.  Çünkü süt üretimi için bol miktarda sıvı alımı yapılmalıdır. Bu sıvılar su, ayran, meyve suyu, komposto, hoşaf ve limonata gibi sıvılar süt artırılmasını sağlar. Çay ve kahve gibi sıvılar süt verimliliğini azaltır.

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Diyet Yapılmalı?

Doğum yapan anneler doğumdan önce aldıkları kilolarını bir an önce vermek isterler. Fakat diyet yapmak için belirli bir süre geçmelidir. Doğumdan sonra ne kadar süre sonra diyet yapılmalı? Annelerin en çok merak ettiği konudur.  Doğumdan sonra diyet yapmak isteyen anneler en az 4 ay beklemek gerekir. Çünkü bebeğin beslenmesi için ilk 4 ve 6 ay çok önemlidir. Aynı zamanda doğum yapan annenin de vücudunun toparlanması gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.