Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olur?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olur?

0 179

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Olur?

Doğum sonrası ne zaman adet olur? Doğumdan sonra adet görmeyen birçok kadın telaşlanarak bu sorunun cevabını aramaktadır. Doğumdan sonra adet görmemek gayet normal bir durumdur. Bu durum karşısında telaşlanacak hiçbir neden yoktur. Doğum sonrasında bebeğin beslenebilmesi için vücudun süt yapması gerekmektedir. Süt yapma sürece annenin vücudu için oldukça yorucu bir işlemdir. Bu nedenle doğum sonrası regl süreci süt enzimlerinin yapılmasıyla baskı altına alınır. Dolayısıyla kadının yumurtalık bölgesinde yumurta üretimi hormonların baskılaması nedeniyle yapılamaz. Yumurta üretiminin yapılamaması durumunda da adet olayı gerçekleşmez. Bu süreç annenin emzirmesine bağlı olarak süre olarak farklılık göstermektedir. Hiç emzirmeyen kadınlarda 2. aydan itibaren adet görürken emziren annelerde emzirme oranı azalana kadar adet görme durumu bir yılı aşabilir.

Doğumdan Sonra İlk Adet Nasıl Olur?

Doğumdan sonra regl annenin emzirme durumuna göre gecikmeli olarak görülebilir. Doğumun hemen ardından emzirmeyen kadınların vücudunda hormonal düzensizlikler eski haline dönmeye başlar. Hormonal dengesizliklerin düzelmesinin ardından adet görme durumu başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 4 ile 8 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Kimi zaman bu süre 3 ayı dahi bulabilmektedir. Ancak emziren kadınlarda adet görme olayı bir yıl gecikebilir. Emzirmeyi bıraktığı günden itibaren yine 4 ila 8 hafta aralığında adet görür. Doğumdan sonra ilk adet daha az sancılı kanama durumunda ise düzensizlik olur. Özellikle sezeryan doğumlarda sezeryan bölgesinde sancısı ile beraber hissedilebilir. Hamilelik sürecinde özellikle de adet dönemlerinde su tüketimini arttırmak gereklidir.

Doğumdan Sonra Adet Belirtileri Nelerdir?

Doğum öncesinde görülen adet belirtileri gibi doğumdan sonra regl belirtileri de benzerlik göstermektedir. Çoğu kadını doğum yapmasının ardından adet ağrıları azalmaktadır. Doğumdan önce akıntı ve adet öncesi sancılardan belirti gösteren adet doğumdan sonra yalnıza kanama ile kendini gösterebilir. Ancak çoğunlukla az miktarda ağrı hissedilmekte ve bu ağrılar ile adet kendini belli etmektedir. Adet kanaması kesik kesik ve doğum öncesine göre çok daha az görülmektedir. Doğumdan sonra adet kanaması fazla olan kadınların kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.