Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

0 165

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum sonrası ne zaman adet görülür kadınlar arasında merak edilmektedir. Özellikle ilk defa doğum yapan kadınlar doğumdan sonra adet görmediklerinde bir problem olduğunu zannetmektedir. Ancak doğumdaki hormona değişiklikler nedeniyle bu durum gayet normaldir. Hatta doğumdan sonra kadınlarda 1 yıl kadar adet görmeme durumu olabilir. Bu tamamıyla kadının hormonal dengesinin ne zaman eski haline döneceğine bağlıdır. Hormonal dengede kadının bebeğini emzirmesi en belirleyici durumdur. Doğumdan sonra adet görebilmek emzirmeyen annelerde daha erken mümkünken emziren annelerde daha geç olabilmektedir. Bu durum tamamıyla emziren annelerde salgılanan hormonlar ile alakalıdır. Herhangi bir sağlık problemi veya sorunu teşkil etmemektedir.

Sezeryan doğumdan sonra ne zaman adet olunur?

Kadınlarda doğumdan sonra süt hormonları emzirdikçe çoğalmaktadır. Vücut süt hormonu üretebilmek için yoğun bir şekilde çalışırken bu hormonal değişiklik yumurtlama yetisine baskı uygulayarak yumurtalıkların yumurta üretimini durdurmaktadır. Doğumdan sonra adet görme durumu yumurtlama olayı olmadığı için gerçekleşmemektedir. Bu durum sezeryan için de geçerlidir. Doğumunu sezeryanla yapmış dahi olunsa vücut 9 aylık sürede kendini doğuma hazırlar. Bu süre zarfında hormonal dengelerde doğuma yaklaştıkça değişir. Ve sezeryan ile doğum yapan kadınlarda da emzirme sıklığı azalana kadar regl olma durumu görülmez. Ancak emzirmeyen kadınlarda 4 ila 8 hafta kadar sonra ilk adet görülebilir. Emzirme sıklığı azaltan ya da emzirmeyi bırakan kadınlarda da yine aynı şekilde 4 ila 8 haftadan sonra ilk adet görülebilir.

Sezeryan doğumdan sonra adet sancısı

Evli veya bekar kadınlarda adetin kanlı dönemlerinde yoğun olarak hissedilen adet sancıları kadınlar için oldukça yıpratıcıdır. Rahimde ve karın bölgesinde kramplar dayanılmaz sancılara neden olabilmektedir. Bu kramplara bünyeden bünyeye değişmekle birlikte mide bulantısı baş dönmesi çarpıntı bel ağrıları gibi değişik hislerde katılabilir. Ancak doğumdan sonra adet sancıları birçok kadında ciddi oranda azalmaktadır. Doğum sayısı arttıkça adet sancıları da azalmaktadır. Ancak bazı kadınlarda çikolata kisti olarak adlandırılan bölge nedeniyle adet ağrıları doğumdan sonra da eski haline dönebilmektedir. Hem evlilik öncesi hem evlilik sürecinde hem de doğum sonrasında bazı uygulayacağınız yöntemler adet sancınızı azaltmaya yalayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.