Doğum Sonrası Hangi Ped Kullanılır

Doğum Sonrası Hangi Ped Kullanılır

0 251

Doğum Sonrası Hangi Ped Kullanılır

Doğum Sonrası Hangi Ped Kullanılır
Doğum Sonrası Hangi Ped Kullanılır

Doğum öncesinde anne bedeninde bazı fizyolojik değişiklikler yaşanmaya başlar. Bu değişiklikler doğum sonrasında da devam eder. Özellikle doğum sonrasında genital organın küçülmeye başlaması ve memelerin büyüyüp süt dolmaya başlaması bu dönemin en göze çarpan değişiklikleridir. Gelişen sağlık ve teknoloji sektörü sayesinde anneler doğumdan yaklaşık 24 saat sonra hastaneden taburcu edilebilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da özellikle lohusalık döneminde yaşanan fizyolojik değişiklikleri annelerin evde atlatması gerekmektedir. Bundan dolayı annelerin çantalarında doğum sonrası ped ve benzeri ürünlerin bulunması büyük önem taşımaktadır.

Doğum Sonrası Hijyen

Doğum sonrası hijyen hem anne için hem de çocuk için büyük bir önem taşımaktadır. Anne bedeninde meydana gelebilecek herhangi bir rahatsızlık çocuk tarafından da hissedileceği için annelerin bu dönemde hem sağlıklarına hem de gerekli hijyen koşullarına büyük dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu noktada en önde gelen hijyen ürünlerinden biri doğum sonrası ped ve benzeri ürünlerdir. Özellikle lohusalık döneminde küçülmeye başlayan rahimden belli dönemlerde akıntı gelebilmektedir bu akıntının önüne geçilmesi için kullanılan özel pedler ile anneler daha rahat bir lohusalık dönemi atlatabilmektedir. Özellikle bu dönemde yaşanan vajinal kanamalar korku yaratmaktadır. Uzmanlar bu durumun normal olduğunu ancak bu akıntıdaki kötü kokunun bir enfeksiyon belirtisi olarak kabul edildiğini belirtiyorlar.

Doğum Sonrası Ped Kullanımı

Doğum sonrasında bazı kurallara uymak annenin vücut sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. İlk olarak kanama olduğu sürecedoğum sonrası ped kullanımında sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Kirli şekilde uzun süre kullanılan pedlerenfeksiyona neden olabilmektedir. Aynı zamanda her ne kadar genel bir hijyen koşulu olsa da bu dönemde ellerin sık sık yıkanması daha büyük bir önem taşımaktadır. Yine bu noktada perine temizliği de ihmal edilmemelidir. Son olarak yapılması gereken şey uygun süre aralıkları ile rahimde sertlik olup olmadığının kontrol edilmesidir.  Uzmanlar bu gibi koşullara uyulduğu taktirde ve lohusalık dönemi boyunca doktorunuz ile iletişim halinde kalarak hem annenin hem de çocuğun sağlığının rahatlıkla korunabileceğini belirtiyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.