Doğum Sonrası Hangi Ayda Süt Üretimi En Yüksektir?

Doğum Sonrası Hangi Ayda Süt Üretimi En Yüksektir?

0 1.114

Doğum Sonrası Hangi Ayda Süt Üretimi En Yüksektir?

Doğum Sonrası Hangi Ayda Süt Üretimi En Yüksektir?
Doğum Sonrası Hangi Ayda Süt Üretimi En Yüksektir?

Yeni doğum yapmış olan bireylerin ilk düşündükleri doğum sonrası hangi ayda süt üretimi en yüksektir sorusudur. Yenidoğan bebeklere verilebilecek en önemli ve vitamin yönünden en zengin besin kaynağı anne sütüdür. Yenidoğan bir bebeğe anne sütü dışında bir besin verilmemelidir.

İlk 6 ay anne sütüyle beslenmek bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Yenidoğan bir bebeğe ilk 6 ay boyunca ek gıdasız yeterli olan bir besindir. Bebeğin bağışıklığını güçlendirerek direnç kazanmasını sağlar veoldukça steril bir besindir.

Bazı araştırmalara göre bir annenin günlük ortalama 500-1500 mililitre arasında süt ürettiği ortaya çıkmıştır fakat bu kişiden kişiye değişmektedir.

Doğum Sonrası Anne Sütünün Miktarı

Doğum sonrası hangi ayda süt üretimi en yüksektir sorusu birçok annenin merak ettiği bir konudur. Doğumdan sonraki ilk zamanlarda sütün az olması gayet normaldir. İlk 3-4 günlük süt sarı renkte ve koyu kıvamlı bir yapıdadır. Bu süte kolostrum denir. Kolostrum bebek için çok önemlidir çünkü bu ilk 3 günlük sütü daha sonraki günlerde salgılanan süt ile kıyaslandığındaprotein, vitamin ve mineral bakımından sonra salgılanacak olan sütten daha zengin fakat yağ ve karbonhidrat yönünden daha fakir olduğu görülmektedir. Kolostrum sütünden sonra yani ortalama 3. günden sonra süt artış göstermeye başlar.  5. güne gelindiğinde ise süt miktarı ortalama 500 mililitreyi bulmuş olur.

Anne Sütünü Artırmak İçin Yapılması Gereken Faktörler

Anne sütünün artması için yapılması gereken şeylerden en önemlisi emzirmektir. Sütün artmasını isteyen kişilerinbebeğini emzirmeyi ihmal etmemeleri gerekmektedir çünkü bebeğin emzirilmesi ile beyin daha fazla süt üretmesi gerektiğini anlar ve süt üretimini artırır. Bunun yanı sıra süt üretimini artıran besinler de bulunmaktadır. Örneğin günde 3-3,5 litre su içilmesi gerekir. Su içmekte zorlanan kişilerin bitki çaylarından da yaralanması mümkündür. Emzirme döneminde siyah çay ve kahve içimi olabildiğince azaltılmalıdır. Günlük ana öğünler kesinlikle atlanmamalıdır. Bol bol yeşillik, sebze ve taze meyveler tüketilmelidir. Hemen hemen her öğünde az da olsa protein almaya özen gösterilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.