Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılmalıdır?

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılmalıdır?

0 174

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılmalıdır?

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılmalıdır?
Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılmalıdır?

Doğum sonrası gerçekleşecek olan ağrıların her zaman için var olduğu bilinmelidir. Anneler için hem normal doğumda hem de sezaryen doğum ile yapılan doğumlarda ağrı yönetiminin oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu ağrının annenin bebeği ile yeteri kadar ilgilenememesi durumunda oluşabilmektedir.

Doğumlar sonrasında görülmekte olan ağrıların önlenmesi için annelere uygun olan ağrıkesicilerin verilmesi gerekmektedir. Bu ağrı kesicilerin doktorların tavsiyesi ile kullanılması gerektiği bilinmelidir. Ancak annelerin ilk aklındaki soru ise doğum sonrası hangi ağrı kesici kullanılmalı sorusudur. Doktorların verecek oldukları tavsiyeler aracılığı ile tercih edilecek olan ağrı kesicilerin en uygun olacağı ve ağrının giderilmesinde en doğru yöntem olacağı bilinmelidir.

Normal Doğumda Ve Sezaryen Doğumda Ağrının Nedenleri

Yeni doğum yapmış olan annelerin neredeyse onundan dokuzunda görülebilecek sorunlardan bir tanesi ağrıdır. Bu sorunların giderilmesinde kullanılabilecek ağrı kesicilerin bebek üzerine yan etki yapıp yapmayacağını bilmek isteyen annelerin sordukları en önemli soru doğum sonrasında hangi ağrı kesici kullanılmalı sorusudur. Bu soru sayesinde bebeklerine zararsız olan ve ağrılarını da en iyi şekilde giderecek olan ilacı tercih edeceklerdir.

Normal doğum yapmış olan annelerde iki sebepten dolayı ağrı görülür. Birincisi doğum sonrasında atılmış bir dikiş var ise onların yaptığı bir ağrı olabilir. Bunun haricinde de vajinanın kendisini toparlaması sırasında anneye vereceği ağrıdır.

Sezaryen ile doğum yapmış bireylerde ise ameliyat sonrası dikişlerin bulunduğu bölgelerde yoğun olarak bir ağrının olduğu görülmektedir. Ancak bu ağrının herkeste görülmediği ve kişilere göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir.

Ağrı Yönetimi İçin Kullanılan Ağrı Kesiciler

Yeni doğum yapmış annelerin doğumdan sonra hangi ağrı kesici kullanılmalı sorusu ile doktora başvurmalarında doktorlar tarafından farklı içeriklerin üretilmekte olduğu bilinmektedir.

Genellikle doğum sonrasında annelere yalnızca ağız yolu ile alınabilecek ola tabletlerin uygulanmakta olduğu görülmektedir. Verilen bu ilaçların daha çok parasetamol içerikli ilaçlar olduğu görülmektedir. ağrılarıın çok olduğunu söyleyen anneler için ise farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin ağız yolu ile verilen parasetamol içeriğinden daha güçlü olan fitil  veya nadiren de olsa enjeksiyon yapılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.