Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

0 169

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?
Doğum Sonrası Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Hamilelik sonrasında vücutta ağrılar olabilmektedir. Bazı annelerde ağrı olmayabilir fakat doğum sonrası ağrı şikâyeti ile doktora başvuran çok sayıda anne bulunmaktadır. Doğum sonrası hangi ağrı kesici kullanılır sorusunun cevabı ise şikâyete ve ağrı hissedilen bölgeye göre değişmektedir. Fakat birçok ağrı giderme yöntemi bulunmaktadır. Ağrı eşiği annelerin bu konudaki şikâyetlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Doktorlar ağrı giderme konusunda doğumdan sonra yakın takip yaparak hastalara yardımcı olmaktadır. Tansiyon değerleri, dikişler, vajina kontrolleri gibi birçok ayrıntıya bakarak gerekli sağlık takibi yapılmaktadır. Bu süreçte sadece ağrı değil daha birçok konu çözüme kavuşturulmaktadır.

Lohusalıkta Ağrı Giderme

Ağrı kesiciler lohusalıkta ağrı gidermekonusunda oldukça faydalı olmaktadır. Parasetamol içeriğe sahip ağrı kesiciler tercih ediliyor olup genellikle ağız yoluyla alınmaktadırlar. Fakat ağrının şiddeti doktorların bu konuda farklı tercihte bulunması sonucunu da getirmektedir. Çok sık olmasa da çok şiddetli ağrılarda enjeksiyon yoluyla ağrı kesici verilmektedir. Daha az şiddetli olan ağrılarda ise fitil kullanımına da rastlanmaktadır. Doğumda izlenen yöntem de tedavi konusunda oldukça etkilidir. Bu sebeple doğum kesiğinin bulunduğu kısım takip edilir ve parasetamol ilaçlar ile tedavi uygulanır. Bu tedaviye cevap vermeyen yaralarda ise farklı bir yol izlenir. Ağrı giderme özellikle annenin bebekle ilgilenebilmesi açısından en önemli konulardan birisidir. Modern tıp bu konuda yoğunlaşan çalışmalar ile anneleri en kısa süre içerisinde sağlığına kavuşturmaktadır.

Sezaryen Sonrası Ağrı Neden Olur?

Sezaryen sonrası tıbbi bir operasyon olması sebebiyle ağrı hissedilmesi oldukça normaldir. İlk 4 veya 6 saat çok yoğun ağrı hissedilebilmektedir. Fakat anneler ilk gün ayağa kalkabilecek konuma ulaşırlar. Sezaryen kesikleri ise 6 hafta gibi bir sürede iyileşmektedir. Sezaryen doğum sonrası hangi ağrı kesici kullanılır bakılacak olursa genellikleasetaminofen türündeki ilaçların önerildiği görülmektedir. Genel itibari ile emziren anneler için hemen her ağrı kesici tipi uygun olmaktadır. Fakat en doğru kullanım için muhakkak doktora başvurmak gereklidir. Sezaryen sonrası yüksek ateş, kesikte kızarıklık ve acı hissediliyorsa enfeksiyon ağrısı olabilmektedir. Bu sebeple doğum sonrası bakım için mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek gereklidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.