Doğum Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Doğum Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

0 209

Doğum Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

 

Doğum Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar
Doğum Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Doğum sonrası özellikle normal doğumdan sonra dikkat edilecek önemli noktalar vardır. Eğer bebeğinizi normal yani vajinal yoldan doğum yaptı iseniz 24 saat içinde hastaneden taburcu edilirsiniz.  Hastane sürecinde hemşireler sizinle ilgilenecektir. Fakat hastane sonrası bakımda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hastane sonrası anne ve bebek sağlığı için temiz ortamlarda olmaları gerekir.

Eğer normal doğum esnasında tıp adı ile epizyotomi yani doğum kesiği işlemi yapıldı ve dikiş atıldı ise bu dikişlerin bakımının çok iyi yapılması gerekir. Doğumdan sonra hastanede gösterildiği şekilde pansuman yapılmalıdır. Dikiş olan yerlerin temiz ve kuru kalmasına dikkat edilmelidir. Normal doğum sırasında eğer epizyotomi yapılmadıysa bakım yapılmasına gerek yoktur. Doğum sonrasında atılan bu dikişler kendiliğinden eriyen dikiş atıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Doğum Sonrası Beslenmeye Dikkat

Çocuğunu emzirmeye başlayan annenin kendisi ve bebeği için çok düzenli ve sağlıklı besinler alması gerekir. Çünkü annenin dışarıdan aldığı tüm besinler doğrudan bebeğe geçer. Bu yüzden annenin sütünün düzenli bir şekilde gelmesi için doğru beslenme ve doğru sıvıları tüketmelidir.

Doğum sonrası annenin ortalama en az 3 litre yani güne 10 ile 12 bardak sıvı alması gerekir. Bu sıvılar başta su olmak üzere ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çayları, az şekerli komposto, taze sıkılmış meyve suları ya da süt olarak tüketilmelidir. Kalsiyum yönünden güçlü olan yoğurt ve peynir mutlaka tüketilmelidir.

Protein alımı anne ve bebek gelişimi ve hücrelerin gelişmesi için çok önemlidir. Anne yumurta, et, balık, tavuk, köfte ve bakliyatlar tüketmelidir. Annenin özellikle yeşil sebzeler tüketmesi ve C vitamini alması gereklidir.

Doğumdan Sonra Psikolojiniz Değişebilir

Anne doğum yaptıktan hemen sonra özellikle ilk doğumu ise anneliğe hemen adapte olmayabilir. Anne doğumdan sonra ilk olarak loğusa sürecine girer. Bu süreç yaklaşık 6 hafta gibi bir süreyi kapsar. Annenin bu dönemde psikolojisi hormon değişikliğinden dolayı değişkenlik gösterir.

Eğer anne bu süreci atlatamıyorsa uzman bir psikologa danışmalıdır. Uzman psikolog bu dönemi çok daha rahat ve sorunsuz atlatmasını sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.