Doğum Sonrası Adet Olmadan Hamile Kalınır mı?

Doğum Sonrası Adet Olmadan Hamile Kalınır mı?

0 186

Doğum Sonrası Adet Olmadan Hamile Kalınır mı?

 

Doğum Sonrası Adet Olmadan Hamile Kalınır mı?
Doğum Sonrası Adet Olmadan Hamile Kalınır mı?

Doğum sonrası adet olmadan hamile kalınır mı? Sorusu doğumdan sonra en fazla merak edilen konular arasındadır. Doğumdan 6 ile 8 hafta sonra oluşan yumurtlamanın ardından gelen 15 gün içerisinde adet görülür.  Fakat doğumdan hemen sonra adet düzeni hemen düzene girmeyebilir.

Doğumdan sonra adet görmede emziren anneler için değişiklik gösterir. Emziren annelerde emzirmeyen annelere nazaran adet görme döngüsü gecikir. Bunun en büyük nedeni emziren annelerde prolaktin adı verilen süt hormonun yüksek seviyede olmasından kaynaklanır. Prolaktin hormonun salgılanması yumurta gelişimini baskılar. Bu yüzden emziren annelerde adet görme süreci bazen aylarca sonra oluşabilir. Emzirmeye devam eden annelerin bazen 1 yıl boyunca hiç adet görmediği de gözlemlenmiştir. Emzirme kesildiğinde adet düzeni normale dönecektir. Eğer hala dönmedi ise bir uzman doktora danışılmalıdır.

Doğum Sonrası Süt Anneyi Hamilelikten Korur mu?

Doğum sonrasında halk arasında söylenen bir söz olan süt koruması aslında tamamen yanlış bilinen bir durumdur. Doğum sonrası süt anneyi hamilelikten korur mu? Sorusunun cevabını merak edenler için yanıt korumaz olacaktır. Sütünün koruduğunu düşünen çoğu anne bu yanlış bilinen bilgi yüzünden fark etmende hamile kalmışlardır.

Doğumdan sonra eğer anne emzirmiyorsa koruma yöntemine 3. Haftadan itibaren başlamalıdır. Çünkü emzirmeyen anneler için daha yüksek ihtimaldir. Eğer emziriyor ise bu süre 3 ay sonradır.  En uygun dönem lohusalık dönemi geçtikten sonra yani doğum sonrası 6. Hafta içerisinde doktorunuza gittiğiniz ilk kontrolde size en uygun doğum kontrol yöntemini doktorunuz belirleyecektir.

Doğumdan sonra anneler ister bebeklerini emzirsin ya da emzirmesin gebelikte baskılanan yumurta 42. Günden itibaren geri gelmeye başlar. Eğer ilk yumurtlama ile bu süre içerisinde gebe kalındı ise anne hiç adet görmeden gebe kalabilir. Bu yüzden doğum sonrası süt salgılanması bir doğum korunma yöntemi değildir.

Doğum Sonrası Emzirmeyen Anneler Dikkat Edin

Doğum sonrası emzirmeyen anneler emziren annelere nazaran hamile kalma riski daha fazladır.  Emziren annelerde prolaktin hormonu yumurtlama işlemini baskılar. Fakat emziren anneler içinde dikkat edilmediğinde hamile kalma riski vardır. Emzirmeyen annelerin doğumdan sonra lohusalık dönemi sonrası yani 3.  Haftadan sonra korunma yöntemlerine başlaması gerekir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.