Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

0 197

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

 

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği
Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Doğum sonrası adet düzensizliği yaşanması son derece doğaldır. Doğum sonrası adet düzenin nasıl olacağı annenin fiziksel özelliklerine bağlıdır. Hamilelikten sonra kişilerin adet düzenlerinde bazı değişiklikler yaşanabilir.  Adet düzenin değişmesi kişilerde endişeye yol açabilir. Bir müddet adet düzensizliği yaşansa da zamanla adet düzeni yeniden düzene girecektir.

Adet döngüsü bilindiği üzere son âdetin ilk gününden bir sonraki âdetin ilk gününe kadar geçen zaman içinde oluşan döngüdür. Genelde 3-6 gün arası süren bu süreç her 28 günde bir tekrar eder. Bu döngü kişi hamile kaldıktan sonra sona erer. Doğumdan sonra loğusalık dönemi denen süreç geçtikten sonra adet düzeni yeniden kaldığı yerden devam eder.

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği Neden Olur?

Doğum sonrası adet düzensizliği nedeni annenin bebeği emzirmesi ile ilgilidir. Regl döneminin emzirme ile alakalı olması yani doğumdan sonra adet başlaması emziren annelerde daha geç meydana gelir. Bu düzen emzirmeyen annelerde daha erken başlar. Bunun nedeni emziren annelerde yükselen prolaktin hormonudur. Süt hormonu olarak bilinen bu hormon adet olma sürecini uzatır.

Fazla salgılanan prolaktin hormonu adet olmayı engeller. Çünkü prolatin hormonu diğer hormonları baskılar. Normalde ilk adet görme doğum yaptıktan 8 ile 16. Haftalar arasında gerçekleşir. Fakat bazen bebeğini 1 yıl boyunca düzenli emziren annelerde 1 yıl boyunca adet kanaması görülmeyebilir. Bu durum emziren anneler için normal kabul edilir.

Doğumdan Sonra Olan İlk Adet Ne Kadar Sürer?

Hamilelikten sonra adet düzeni değişimi yaşanır. Vücut doğumdan sonra mensturasyon dönemine geçişte adapte olmakta zorlanabilir. Bu yüzden doğumdan sonra adet düzensizliği yaşanması son derece normal bir süreçtir. Doğumdan sonra görülen ilk adet süresi daha kısa ve daha yoğun bir şekilde sürebilir. Doğumdan sonra adet süresi 3 ile 6 gün arası sürer. Bazı durumlarda daha uzunda sürebilir.

Fakat bu adet kanamasını lohusa dönemi ile karıştırılmaması gerekir. Lohusa dönemi doğumdan hemen sonra başlar ve yaklaşık 6 hafta kadar sürer. Doğumdan sonra ilk adet görülmesi loğusa döneminden sonra gerçekleşir. Doğumdan sonra regl döneminde biraz daha fazla sancı olabilir. Bir süre sonra eski adet dönemine girmeye başlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.