Doğum Öncesi Ne Zamana Kadar Çalışılır ?

Doğum Öncesi Ne Zamana Kadar Çalışılır ?

0 174

Doğum Öncesi Ne Zamana Kadar Çalışılır ?

 

Doğum Öncesi Ne Zamana Kadar Çalışılır ?
Doğum Öncesi Ne Zamana Kadar Çalışılır ?

Doğum öncesi ne zamana kadar çalışılır sorusu anne adaylarının ilerleyen gebelik dönemlerinde daha da gündemlerinde ilan bir sorudur. Bu yüzden anne adaylarında bir endişe oluşmaması için anne adaylarına bu konuda bilgi verilmesi gereklidir.

Doğum öncesi dönemde anne adayları almış oldukları raporlar ile gebeliklerinin 32. haftasından itibaren izin alabilirken. Bu durum tekil gebelikler için geçerlidir. Biden fazla sayıda bebek bekleyen anne adaylarında izne ayrılma süresi farklılık gösterir.

Anne adayları doktorlarına danışmanları şartıyla gebeliğin 37. haftasına kadar çalışma imkanına sahiptirler. Doktorlar anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirip geçirmemesine değerlendirdikten sonra bu kararı veririler ancak anne adaylarının çalışma esnasında yine de kendilerine dikkat etmeleri gereklidir.

Anne adayları en fazla gebeliklerinin 37. haftasına kadar çalışabilirler. 37. haftadan sonra anne adaylarının çalışmasına izin verilememektedir.

Çoğul Gebeliği Olan Kadınlar Zamana Kadar Çalışır?

Doğum öncesi ne zamana kadar çalışılır sorusunun cevabını etkileyen bir-çok farklı sebep vardır. Bu sebeplerin arasında en başta anne adayının ve bebeğin sağlık durumu bulunur. Bunun yanında ise kaç tane bebek beklendiği de kadınların doğum iznini etkileyen faktörler arasındadır.

Birden fazla bebek bekleyen anne adayları tek gebeliği olan kadınlara göre hamileliksüreçlerini daha ağır geçirebilirler. Bu yüzden de çoğul gebeliği olan anne adaylarına tek gebeliği olan anne adaylarına verilen izinden 2 hafta fazla için verilmektedir. Yani tek gebeliği olan anne adayları 32. haftaya kadar çalışırken çoğul gebeliği olan anne adayları 30. haftaya kadar çalışabilirler.

Doğum Öncesi Babalar Ne Zamana Kadar Çalışır?

Doğum öncesi ne zamana kadar çalışılır sorusunun cevabı baba adayları için de önemlidir çünkü bu süreçte anne adaylarına yardım ve destek sağlayan en önemli kişi baba adayıdır. Bu yüzden aşağıdaki gibi izinler baba adaylarına verilir;

  • Emekli sandığına bağlı çalışma baba adaylarına 10 gün izin verilir.
  • Sözleşmeli çalışan baba adaylarına 2 gün izin verilir.
  • Taşeron işçilere 5 gün izin verilir.
  • Özel sektörde çalışan baba adaylarına 5 gün izin verilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.