Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

0 181

Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır Mı?
Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır Mı?

Hamilelik sürecinin bitmesi ile birçok kadın kilolarını vermek istemekte ve bununla birlikte diyet yapmak anne sütünü azaltır mı tarzında soruları aklından geçirmektedir. Doğum sonrasında bebeklerin belli bir zamana gelinceye kadar tek besin kaynağı anne sütü olmaktadır. Bundan dolayı da annenin sütü fazla olması bebeğin aç kalmamasını sağlamaktadır. Ancak düşük kalorili olan diyetler, protein ve karbonhidrat bakımından yetersiz diyet türleri annenin sütünü azaltacağı gibi var olan sütün de besin değerinin azalmasına yol açacaktır. Bu yüzden de annenin kontrollü bir şekilde yapacaksa diyet yapması ve bu süreçte süt yapan besinlerin mutlaka düzenli aralıklar ile tüketilmesi gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Anne Sütü İçin Tüketilmesi Gerekenler

Diyet yapmak anne sütünü azaltır mı sorusunun yanı sıra emzirme döneminde süt üretimi için ne gibi besinlerin tüketilmesi gerektiği de büyük bir sorun olmaktadır. Anne sütünün büyük bir çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bu yüzden de anneler hem vücudunda bulunan ödemi atmak için hem de bebeğinin yüksek besin değeri bulunan süt ile beslenmesi için yüksek oranda su tüketmesi gerekmektedir.

Su tüketiminin yanında süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi besin değeri yüksek ürünlerin mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra et ve tavuk gibi protein ağırlıklı besinlerinde düzenli olarak yeşillikler ile tüketilmesi durumunda anne sütünün besin değeri yükselmekte ve süt miktarında artış sağlanmaktadır.

Emzirme Döneminde Tüketilmemesi Gerekenler

Diyet yapmak anne sütünü azaltır mı sorusunun cevabı evet olduğu gibi bazı besinlerin tüketilmesi de emzirme döneminde anne sütünü zararı olmaktadır. Bu besinler genellikle anne sütüne karışmakta ve bebeğin gaz sancısı çekmesine neden olmaktadır. Emzirme döneminde tüketilmemesi gereken besinler şunlardan oluşmaktadır;

-Çiğ olan bütün sebzelerden uzak durulması gerekmektedir.

-Portakal, mandalina ve greyfurt gibi asit oranı yüksek olan meyveler.

-Bulgur ve yarma gibi besinler.

-Kuru fasulye, nohut, barbunya ve bezelye gibi gaz yapma oranı yüksek besinler.

-Asitli veya alkol bazlı içecekler.

-Brokoli, lahana, karnı bahar ve pırasa sebzeleri

-Yiyeceklerin yanı sıra uyuşturucu ve sigara da tüketilmemesi gereken zararlı alışkanlıklardan olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.