Çocuklarda Enfeksiyon Dönemi

Çocuklarda Enfeksiyon Dönemi

0 213

Çocuklarda Enfeksiyon Dönemi

 

Çocuklarda Enfeksiyon Dönemi
Çocuklarda Enfeksiyon Dönemi

Çocuklarda enfeksiyon dönemi mevsim geçişleri veya alışkın olduğu ortamlardan dışarı çıkarak diğer insanlar ile teması ile ortaya çıkmaktadır. Bu gibi dönemlerde ise üst solunum enfeksiyonları, alt solunum enfeksiyonları veya ishal, idrar, döküntü gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklardan ise minimum derece zarar ile kurtulabilmek ve sağlıklı yaşamına hızlı bir şekilde dönebilmesi için belli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğum sonrasında belli dönemlerde yapılan aşılanmalardır. İkincisi ise hastalık sonrasında fiziksel takip olmaktadır.

Çocuklarda Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

Çocuklar doğum sonrasında doktorların tavsiye ettiği aralıklarda enfeksiyon dönemlerine yakalanmamak veya yakalanması durumunda ekstra bir problem ile karşılaşmaması için yapılmaktadır. Bu aşıların ihmal edilmeden doğru zamanda ve doğru bir doz ile yapılması ise çocuğun gelişimi esnasında hastalıklardan zarar görmesini engellemekte ve doğru bir gelişim göstermesini sağlamaktadır. Doğum sonrasında ve çocukluk döneminde yapılması gereken aşılar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Verem (Tüberküloz) aşısı: 2 doz uygulanır.

-Beşli Karma aşısı: tek doz ve sistematik olarak belli aylarda vurulur.

-Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) aşısı: 2 doz halinde uygulanır.

-Suçiçeği aşısı: Tek doz halinde uygulanır.

-Hepatit B aşısı: 3 doz olarak uygulanır.

-Hepatit A aşısı: 2 doz halinde uygulanır.

-Rota virüs aşısı: 3 doz halinde uygulanır.

-Pnömokok aşısı (Zatürre aşısı): 3 doz halinde uygulanır.

 

Çocuklarda Enfeksiyon Dönemlerinde Fiziksel Hastalıkların Takibi

Çocuklarda enfeksiyon dönemi özellikle mevsim geçişlerinde ve okula başlaması ile artış göstermektedir. Bu yüzden de aşılara rağmen hastalık kapabilmektedir. Hastalık kaptıkları bu dönemlerde ise fiziksel takip oldukça önemli olmaktadır. Çünkü çocuklarda enfeksiyon dönemi kalıcı hasarlar bırakabilecek etkenlere sahip olmaktadır. Bu gibi dönemlerde çocukların;

-Sıklıkla ateşi ölçülmeli ve 38 derece ve yüksek olması durumunda dinlendirilmeli ve düşmemesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekmektedir.

-Kırgınlık, kas ağrısı ve kas sertliği gibi durumlarda istirahat edilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

-Hastalık kapıldıktan sonraki üç gün içinde ateş veya baş ağrısı gibi fiziksel aktiviteler düzenli bir şekilde kontrol edilmeye devam edilmesi gerekmektedir.

-Öksürük veya burun akıntısı gibi şikayetler kontrol edilmesi gerekmekte ve artması durumunda ise semptomların ilerlememesi ve istenmeyen sonuçlar doğurmaması için sağlık kuruluşlarına başvurularak tedavi görülmesi gerekmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.