Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

0 205

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Anne ve baba olarak çocuklarımızın sağlığı her şeyden önce gelir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları her ne kadar çocuklarınızın sağlığı için doğru beslenmesine ve giyimine dikkat edilse bile çocuklar belirli zamanlarda hastalanırlar. Çocuklar enfeksiyonel hastalıklara kolayca yakalanabilirler. Çocukların bağışıklık sistemlerinin kuvvetli olması hastalıklara karşı dirençli olmalarını sağlar. Hastalığa yakalandıklarında daha kolay atlatmalarını sağlarlar.

En Sık Rastlanan Çocuk Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuklarımızın sağlığını korumak için alınan tüm önlemelere rağmen enfeksiyonel hastalıklara yakalanmamak elde değildir. En sık rastlanan hastalıklar arasında ilk sırada akut solunum yolu enfeksiyonları gelir. Bu enfeksiyonlar alt-üst solunum yolları enfeksiyonu ve virüse bağlı enfeksiyonlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Diğer sık rastlanan Çocuk sağlığı ve hastalıkları sıralamasında ateş yüksekliği ve soğuk algınlığı gelir. Eğer çocuğunuzun ateşi yükseliyor ve düşmüyorsa mutlaka en yakın uzman doktora götürmelisiniz. Yüksek ateş çocuklarda oldukça tehlikelidir. Çocuk soğuk algınlığı hastalığına yakalandığında burnu tıkanır ve zor nefes alır. Burun enfeksiyonları mutlaka dikkate alınmalı ve tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde sinüzit, orta kulak iltihabı veya bronşit gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Orta kulak iltihabı da çocuklarda çok sık rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde nezle sonrası sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar. Özellikle bebeklerin kendini huzursuz hissetmesine yol açar.

Çocukların en fazla yakalandıkları hastalıkların başında olan sinüzit nefes almalarını zorlaştırır. Çocuk zor nefes aldığı için çok rahatsız olur ve ateşi de yükselir. Çocuğunuzun uzman bir doktor tarafından hiç vakit geçirilmeden ilaç tedavisinin yapılması gereklidir.

Bu hastalıklarda başka boğaz enfeksiyonlarının yol açtığı anjin, farenjit gibi hastalıklara da sık yakanırlar.  Zatürree, bronşit ve idrar yolu enfeksiyonları da diğer rahatsızlıklar arasındadır.

Çocuk Sağlığı İçin Bağışıklık Sistemi Önemlidir.

Anne ve babaların en büyük kâbusu çocuklarının hasta olmasıdır. Çocuklarının hasta olmamalarını isteyen anne babaların dikkat etmeleri gereken en önemli konu bağışıklık sistemleridir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları önlemleri arasında uzmanlar anne ve babalara çocuklarını iyi beslemelerinin yanı sıra hastalıklara karşı dayanıklı olmaları için bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasını sağlayan önerilerde bulunurlar. Bu öneriler dikkat eden ebeveynlerin çocuklarının daha az hastalandığı görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.