Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?

Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?

0 205

Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?

 

Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?
Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?

Çocuk sağlığı hem toplumumuzun geleceği için hem de geleceğin yetişkinlerinin sağlıklı bir şekilde çocuk yetiştirebilmesi için oldukça önemli olmaktadır. Çocuğun sağlığını ise kişilerin yaşam şekli, kültürleri, gelenekleri, alışkanlıkları ve yetiştirilme tarzı gibi birçok etken büyük bir oranda hayatlarında rol oynamaktadır. Bu yüzden de kişilerin yetiştirilme tarzı kadar hangi şartlar altında dünyaya gelmiş oldukları da büyük önem taşımaktadır.

Çocuğun doğmuş olduğu ortamın yanı sıra hayata gelmeden önce çocuğun sağlığını etkileyen en büyük unsurlardan biri de anne olmaktadır. Çocuklar anne karnında dış etkenlerden birebir etkilenmese de annenin etkilenmesi durumunda zarar görebilmektedir. Bununla birlikte annenin kendine sağlıklı bakması da çocuğun büyük bir oranda sağlıkla dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır.

Çocukluk Döneminde Sağlık İzlenimleri

Çocuk sağlığı için doğum gerçekleştikten sonra alanında uzman kişiler tarafından izlenim işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böylelikle olası durumlara hızlı bir şekilde müdahale edilme şansı ortaya çıkabilmektedir. İzlenim süreci ise herhangi bir risk ile karşı karşıya kalınmayan sağlıklı çocuklarda doğum öncesinde en az dört kez, ilk 48 saatte bir defa, doğum sonrasında ikinci haftasında bir defa, 2 ila 6 ay olmasında 3 kez ve 6 ila 12 ay arasında ise izlenimlerin çocuk sağlığı için iki kez yaptırılması bilimsel olarak gerekmektedir. İki yaşına girmesi durumunda ise iki kez yaptırılarak daha sonrası dönemlerde yılda bir kez yaptırılması bilimsel olarak önerilmektedir.

Sağlık izlenimlerinin yaptırılması ile de hem hamilelik sürecinde hem de doğum gerçekleştirildikten sonra çocuğun gelişim süreci ve hastalıklara olan direnci gibi birçok faktör yakından takip edilerek daha sağlıklı ve uygun bir ortamda gelişiminin tamamlanması hedeflenmektedir.

Çocukluk Döneminde Yapılan Aşılar Nelerdir?

Çocuk sağlığı gelişimini doğru bir şekilde tamamlayabilmesi için oldukça önem taşımaktadır. Bundan dolayı ise doğum sonrasında belli aralıklar ile çocukların dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı korunması için aşılar vurulması gerekmektedir. Vurulması gereken bu aşılar ise aile hekimleri veya bu konuda uzmanlaşmış olan doktorların gözetimi altında yapılmalıdır. Vurulacak olan aşılar ise şunlardan oluşmaktadır;

-Verem aşısı

-Beşli Karma aşısı

-Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı

-Suçiçeği aşısı

-Hepatit B aşısı

-Hepatit A aşısı

-Rota virüs aşısı

-Pnömokok aşısı

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.