Çocuk Oyunları

Çocuk Oyunları

0 198

Çocuk Oyunları

Çocukların gelişimi için oyun oynamaları çok önemli bir rol oynar. Bir çocuk ne kadar mutlu büyürse o kadar daha sağlıklı, psikolojisi düzgün ve kendine güvenen bir birey olur. Çocuk oyunları bu konuda çocuğun hem psikolojik açıdan mutlu olması hem de fiziksel gelişmelerini tamamlanması açısından çok gereklidir. Çocukların gelişimleri için oynadıkları oyuncaklarda gelişmelerine yardımcı olur.

Çocuk Oyunları
Çocuk Oyunları

Çocukların sosyalleşmesinde büyük rol oynayan çocuk oyunları diğer çocuklarla iletişim sağlamasını ve takım çalışmasını öğrenmesini sağlar. Çocuklar belirli kurallara göre oynanan oyunlar sayesinde disiplini ve paylaşmayı öğrenirler. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirmek için onlarla oyun oynamanız aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Geleneksel Çocuk Oyunları

Günümüz teknoloji çağında çok fazla sokağa çıkma imkânı bulamayan çocuklar bilgisayar oyunları ya da oyuncakları ile oynamak zorunda kalıyorlar. Çocukların kas gelişmeleri için fiziksel oyunlara da ihtiyaçları vardır. Çocuklarınızla evde ya da bahçede top oyunları oynamanız onların vücut gelişimlerine katkıda bulunacaktır.

Geleneksel Çocuk oyunları arasında özellikle anaokullarında en fazla oynanan oyun ‘’kutu kutu pense ‘’oyunudur. Arkadaşları ile el ele tutuşan minikler kimin adı söylenirse arkalarını dönerler.  Çok eğlenceli bir oyundur. Çocukların en sevdiği oyunlardan biride saklambaç oyunudur. Aralarından bir ebe seçen çocuklar saklanarak ebenin kendisini bulmasını beklerler.  Saklambaç oyunu okulda, evde ya da sokakta en fazla oynan oyunlar arasındadır.

Çocukların enerjilerini attıkları oyunların başında topla oynan oyunlar gelir. Futbol, basketbol yakan top, istop ve voleybol oyunları ile çocuklar hem eğlenirler hem de sportif faaliyet yapmış olurlar. Özellikle çocukların fiziksel gelişimlerinde boylarının uzaması ve kasların gelişmesinde topla oynanan oyunlar çok faydalıdır.

Çocuklarda Zekâ Gelişimini Sağlayan Oyunlar

Çocukların ince ve kaba motor gelişimini sağlayan Çocuk oyunları onların gelişimine büyük katkılar sağlar. Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek için onlarla oyun oynamanız gelişimlerine yapılacak en büyük katkı olacaktır. Çocukların ellerini kullanabilmeleri için tasarlana oyuncaklarla oynan oyunlar onların kavrama ve tutma becerilerini geliştirir.

Daha sonra renkleri ve şekilleri öğreten eşleştirme ve yerleştirme oyunları onların kıyaslama ve şekilleri fark edip doğru yerlere yerleştirmelerini sağlar. Yapboz, müzikli oyuncaklar ve lego tarzı oyunlar ise onların hayal güçlerini çalıştıran oyunlar arasındadır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.