Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

0 200

Çocuk Gelişimi

Anne ve babalarının çocuk doğduktan sonra en fazla dikkat etmeleri gereken konu çocuklarının gelişimini sıkı bir şekilde takip etmeleridir. Çocuk gelişimi doğduktan hemen sonra başlar ve hızla ilerlemeye başlar. Çocuklar her yaşata farklı ilerleme gösterirler. Çocuklar  0-1.5 yaş arasında özellikle anne ile kuvvetli bir bağ kurar. Anne ve babasını tanıyan bebek için güven duygusu oluşur. Çocuk bu yaşlar arasında emekleme, yürüme gibi ilk kaslarının gelişimini sağlar.

Çocuk Gelişimi
Çocuk Gelişimi

Çocuk 1.5-3 yaş arasında gelişiminde çocuğun yürümesi ve tuvaletini tutması için yeterleri olan kasları gelişmiştir. Bu yüzden bu yaş aralığında çocuğunuza tuvalet eğitimini rahatlıkla verebilirsiniz. Çocuk kendine daha güvenli ve anne ve babaya olan bağımlılığı biraz daha azalmış olacaktır. Bu yaşta çocukların motor gelişimlerini desteklemek gerekir. El becerilerinin gelişmesi için uygun oyuncaklar ile oynaması gerekir.

3-6 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

Çocuklar bu yaşlarda fiziksel olarak gelişimlerinin çoğunu tamamlamış ve hareketlilikleri artmış olacaktır. 3-6 yaş Çocuk gelişimi evresinde her şeyi merak eder ve cinsiyet farklılıklarını algılamaya başlar. Çocuk etrafının büyük bir merakla inceler adeta kaydeder ve anne, babasına sorular sorarak her şeyi öğrenmek ister. Çocuğunuza büyük bir sabırla kısa ve net cevaplar vererek merak ettiği her şeyi öğretebilirsiniz.

Çocuklar bu yaşlarda girişimcilik ruhu kazanırlar. Bu yüzden çocuklara olan davranışlarınıza çok dikkat etmeli ve asla suçlayıcı ve kırıcı davranışlarda bulunmamalısınız. Çocuğun kendine güveninin oluşacağı bu yaşlarda anne ve babadan alacağı eğitim hayatı boyunca taşıyacağı karakterinin temelini oluşturacaktır. Çocuklar cinsiyet farklılıklarını ve kendi bedenlerini bu yaşlarda fark etmeye ve keşfetmeye çalışırlar.

Çocuk Gelişiminde ilk 6 yıl Neden Önemlidir?

Çocuk gelişimi evrelerini incelediğimizde en önemli dönem 0-3 yaşa rasıdır. Çünkü bu yaşat çocukların ince ve kaba motor gelişimleri gelişmeye başlar. Çocuğun zeka gelişimi, emekleme, yürüme ve konuşma becerilerinin oluşması bu yaşlar arasında olur. Çocuğun özgüveninin oluşması, doğru beslenme ile kaslarının gelişmesi ve algılarının açılmasının oluştuğu yaşlardır.

Çocuk 3-6 yaş arasını ne kadar mutlu ve oyun dolu geçirirse ilerideki hayatında o kadar başarılı olacaktır. Çocukların başarısında mutlu bir çocukluk dönemi geçirmiş olmak çok önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.