Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi

0 195

Çocuk Beslenmesi

Çocukların sağlıklı büyümesinde doğru beslenme çok önemlidir. Doğru beslenme anne karnından itibaren başlar. Bebeğinizin gelişmesi için annenin sağlıklı gıdalarla beslenmesi gerekir. Bebek dünyaya geldikten sonraki dönemde alacağı en besleyici gıda anne sütüdür. Anne sütü bebeğin gelişmesi için yeterli olan tüm vitamin ve proteinlere sahip olduğu gibi bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmek bebek için yeterlidir.

Çocuk Beslenmesi
Çocuk Beslenmesi

İlk 6 aydan sonra tamamlayıcı besinler verilmeye başlanır. Çocuk beslenmesi konusunda ek besin verilirken ürünlerin taze ve organik olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ek besin olarak yoğurt, sebze çorbası ya da muhallebi verilebilir. Çocuklar 2 yaşından sonra yetişkinlerle beraber aynı sofraya oturabilir ve aynı yemekleri yiyebilirler.

Okul Öncesi Çocukların Beslenmesi

Okul öncesi çocuklarının beslenme alışkanlıklarının sağlanması 1-6 yaş arasında sağlanır. Çocuk beslenmesi için gerekli olan protein ve vitaminlerin bu yaşlarda yeteri kadar alması sağlanmalıdır. Okul öncesi çocukların sebze ve meyve yemesi de önemlidir. Bu yaşlarda çocuğunuzun seveceği şekilde pişirilen sebzeleri çorba olarak ya da püre halinde yemesini sağlayarak çocuklarınıza sebze yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Çocuklara et gibi proteinleri verirken ilk başlarda kıyma olarak vermeniz daha uygun olacaktır.

Eğer çocuğunuz bazı yemekleri yemek istemiyor ise zorlamamalısınız. Çünkü çocuklar özellikle 3-4 yaşlarında yemek konusunda çok secici oldukları için her şeyi yemek istemezler. Okul öncesi çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için gerekli vitaminleri almaları gerekir. Özellikle yağda eriyen vitaminlerden olan A,D,E,K gibi vitaminlerini alması çocukların kemik gelişimi, kas gelişimi, kan pıhtılaşması ve görme gibi işlevlerinin gelişmesinde gerekli vitaminlerdir. Bunun dışında suda eriyen C vitamini ise çocukların vücudunu enfeksiyon ve bakterilerden korur. Taze meyve suyu sıkarak C vitamini ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesi

Sürekli büyüme ve gelişme içinde olan okul çağı çocuklarının sağlıklı ve doğru beslenmesi gerekir. Okul çağındaki Çocuk beslenmesi için çocuğun gün içerisinde kendisi için gerekli olan tüm besinleri dengeli bir biçimde alması gerekir. Bu dönemde çocuklar her öğün ve öğün atlamadan beslenmelidirler. Mümkün olduğu kadar çok şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçınmalı ve günlük protein, sağlıklı karbonhidrat ve vitaminleri doğru besinlerle alması sağlanmalıdır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.