Çocuk Aşıları

Çocuk Aşıları

0 215

Çocuk Aşıları

Çocuk aşıları bebeklerin doğum öncesinde veya doğum sonrası sürecinde anne ve çocuğun sağlığı ile ilgilenen hekimlerin verdikleri takvimlerde çocukların hastalıklardan korunması için yapılan aşılar olmaktadır. Bu aşılar ise çocukların sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi ve ilerleyen süreçte toplum sağlığını riske atmaması için ihmal edilmemesi gereken aşılar olmaktadır.

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk aşıları doktorlar tarafından verilen takvimlere tam olarak uyulan ve belli dönemlerde mutlaka yaptırılması gereken aşılardır. Böylelikle çocukluk döneminde zamanında yapılan aşılar ile sağlık büyük bir oranda koruma sağlamaktadır. Yapılacak olan çocuk aşı çeşitleri ise şunlardan oluşmaktadır;

-Verem (Tüberküloz) aşısı

-Beşli Karma aşısı

-Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (MMR) aşısı

-Suçiçeği aşısı

-Hepatit B aşısı

-Hepatit A aşısı

-Rota virüs aşısı

-Pnömokok aşısı (Zatürre aşısı)

Çocuk Aşılarının Vurulma Süreleri

Çocuk aşıları zamanında yapılması durumunda oluşacak birçok hastalıktan büyük bir oranda koruma sağlamaktadır. Bu aşıların önemi ise sırası ile şunlar olmaktadır.

Verem (Tüberküloz) Aşısı: Diğer bir adı ile BCG aşısı olarak bilinen verem aşısı DSÖ göre 2 doz şeklinde uygulanması gerekir bu dozlar ise ilkinin 3. Ayda ikincisinin ise 4 ila 6 yaşları arasında uygulanması gerekmektedir.

Beşli Karma Aşısı: Beş hastalığa birden iyi gelmesi için geliştirilmiş olan bu aşı difteri, boğmaca ve Tetenos gibi hastalıklardan korunmak için kullanılmaktadır. Bu karma aşılar ile herhangi bir durum olmamasında 2, 4, 6 ve 18. Aylarda uygulanması gerekmektedir.

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı: MRR olarak da bilinen bu aşı iki doz halinde çocuklara uygulanmaktadır. Bunlar ilk dozu senenin başında ikinci dozu ise 5 veya 6 yaşında uygulanması gerekmektedir. Doz aralıkları ise çocuğun aşı takvimine göre doktor tarafından değişkenlik gösterebilmektedir.

Suçiçeği Aşısı: 15. Ayda daha öncesinde geçirmemiş bebekler için tek doz halinde uygulanabilmektedir.

Hepatit A Aşısı: 14. Ay ve 20. Aylarda iki doz halinde uygulanmaktadır.

Hepatit B Aşısı: 3 dozda uygulanmaktadır. İlki doğumdan hemen sonra, ikincisi bir aylıkken, üçüncüsü ise en son dozdan 6 ay sonra olmaktadır.

Rota virüs Aşısı: 3 doz uygulanır. İlki üç ay içerisinde diğer dozlar ise en az bir iki ar arayla uygulanır.

Pnömokok Aşısı: 2, 4, ve 6. Aylarda 3 doz ve 14.ayda ise tek doz halinde vurulması önerilmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.