Çatı Muayenesine Nasıl Gidilmeli?

Çatı Muayenesine Nasıl Gidilmeli?

0 168

Çatı Muayenesine Nasıl Gidilmeli?

Çatı muayenesine nasıl gidilmeli ve rahatsızlık verici bir işlem midir anne adayları merak etmektedir. Hamilelikten önce çeşitli doğum öncesi muayeneler bulunmaktadır. Kontroller esnasında bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı kontrol edilir. Pelvik muayene de denilen çatı muayenesi de bunlardan birisi olup anne ve bebek sağlığı için uygulanmaktadır. Genellikle al bedendeki kıyafetlerin çıkarılması tavsiye edilir. Muayene esnasında anne adaylarının kendisini kasmaması daha rahat olunmasına yardımcı olmaktadır. Muayene masasına yerleşildiği takdirde en doğru pozisyon alınacak ve herhangi bir acı duyulmayacaktır.

Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır

Çatı muayenesi esnasında anne adayları muayene masasına yerleştikten sonra doktor eldiven takarak el ile muayene yapabilir. Vajina duvarı incelenir ve ayrıntılı olarak rahim ağzı da kontrol edilir. Pelvik organların daha iyi kontrol edilebilmesi açısından vajinanın iç kısmı genişletilerek bakılır. Bunun için spekulum adı verilen bir aletten yardım alınır. Rahatsız edici olmamakla birlikte herhangi bir yara ya da kesiğe de yol açmaz. Muayene esnasında rahim ağzının nasıl olduğuna dikkat edilir. Bebeğin pelvise uzaklığı değerlendirilir. Bu sayede annenin normal doğum için uygun olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. İşlem sırasında rahim ağzına ek olarak fallop tüpü, mesane, yumurtalıklar ve rektum da incelenmektedir. Kişinin kendini rahat hissetmesi için sıkmaması ve sakin hissetmesi gereklidir. Çatı muayenesine nasıl gidilmeli düşünüldüğünde mesanenin dolu olması da kişinin kendisini rahat hissetmesine engel olabilir. Bu sebeple uygulama ultrasonla yapılmadığından sıkışık gidilmesi gerekli değildir.

Çatı Muayenesi Riskleri

Çatı Muayenesine Nasıl Gidilmeli
Çatı Muayenesine Nasıl Gidilmeli

Çatı muayenesi sırasında herhangi bir riskli uygulama bulunmamaktadır. Fakat çatı muayenesine nasıl gidilmeli ve riskleri var mı gibi çeşitli sorular yöneltilmektedir. Sağlık açısından bir risk olmamakla birlikte yanlış tespit yapılması endişe yaratabilmektedir. Bunun yanı sıra rahim ağzını uyarabilme ihtimali de bulunmaktadır. Bu sebeple doğumu tetikleyebilme ihtimali bulunabilir. Düşük bir ihtimal olmasına karşın erken doğum yapma ihtimalini artırabilmektedir. Bu sebeple işlemi yaptırmak için doğru karar vermek gereklidir. Sezaryen ile doğum yapacak kişiler için gerekmeyip normal doğum yapacak kişiler için ise tamamen tercihe bağlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.