Çatı Muayenesi Sonrası Kanama

Çatı Muayenesi Sonrası Kanama

0 179

Çatı Muayenesi Sonrası Kanama

Çatı muayenesi sonrası kanama normal olarak gelişen durumlardan birisidir. Azalarak birkaç gün içerisinde sonra ermesi beklenir.  Sona ermemesi ya da şiddetli kanama olması halinde mutlaka doktora gitmek gerekir. Doktorun doğum yöntemine karar verilmesi açısından yaptığı bir muayene çeşididir. Bebeğin doğumunda herhangi bir sorun çıkmaması adına yapılır. Hamileliğin 37. Haftasında yapılmaktadır. Doğuma oldukça yakın olan bu sürede bebeğin tahmini ağırlığı belli olur. Bu durumda doğum hakkında daha kolay bir şekilde tahminde bulunulur. Normal doğum yapmak isteyen anne adaylarının başvurduğu bu yöntem çatı kemiğinin dar olup olmadığına bakılarak yapılır. Bu işlem sonucunda annenin normal doğum ile rahat edebileceği sonucuna ulaşılırsa normal doğum tercih edilebilmektedir.

Çatı Muayenesi Sonrası Erken Doğum

Çatı muayenesi konusunda birçok endişe bulunmaktadır. Genel itibari ile anne adaylarının sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi adına gerçekleştirilen güvenli bir işlemdir. Fakat muayene sırasında rahim ağzının uyarılması halinde erken doğum ihtimali artmaktadır. Küçük bir ihtimal olarak görülse de anne adaylarının göz önünde bulundurması gereken durumlar arasındadır. Erken doğuma hazır olmayan ya da risk oluşturacak annelerin doktor tavsiyesi ile yaptırıp yaptırama konusunda karar vermesi gereklidir. Bunun dışında herhangi bir risk teşkil etmemektedir. İşlem sırasında kesi ya da benzeri uygulamalar bulunmamaktadır. Çatı muayenesi sonrası kanama oldukça normaldir. Sağlığı kötü yönde etkileyecek ve tehlikeye sokacak bir uygulama değildir.

Çatı Muayenesi Acıtır Mı

Çatı muayenesi jinekologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. İşlem elle ve görsel muayene şeklinde yapılabilmektedir. Elle muayenede vajina duvarları kontrol edilir. Rahim ağzının durumuna dikkat edilir ve çatı kemiğinin uzunluğuna dikkat edilir. Görsel şekilde yapılacak muayenede ise spekulum kullanılır. Bu alet vajinanın içerisine yerleştirilir. Vajinayı biraz daha genişleterek görme imkânı sunmaktadır. Bu sayede olası olumsuzları görerek kontrol etme verir. Bu işlemler sırasında herhangi bir acılı yöntem kullanılmamaktadır. Kişilerin acı eşiği birbirinden farklıdır. Stres ve endişe psikolojik olarak acı çekilmesine olanak verebilir. Bu sebeple muayene sırasında kendini rahat hissetmek acı hissetmeme noktasında belirleyici etken olacaktır. Çatı muayenesi sonrası kanama ise acı verici olmamaktadır ve kendiliğinden sona ermesi beklenmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.