Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

0 169

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Çatı muayenesi ne zaman yapılır anne adayları tarafından en çok merak edilen konulardan birisidir. Doğuma yakın zamanlarda yapılması sebebiyle endişelendiren işlem hamileliğin 37. Haftasında gerçekleştirilmektedir. Hamileliğin sonlarına doğru yapılmasının sebebi ise bebeğin tahmini ağırlığına bakılmasıdır. Ayrıca pelvisin uzunluğuna da bakılarak en net sonuca ulaşmak adına bu zaman uygun olmaktadır. Uygulama sırasında anne adaylarının vajina ve rahim ağızı kontrol edilerek olası ihtimaller için ayrıntılı şekilde muayene edilmektedir. Jinekolog tarafından vajinal muayene masasında gerçekleştirilmektedir. Hamileliğin 37. haftasından daha erken bir süreçte gerçekleşen komplikasyonlar sonucu daha erken muayeneye de alınılabilmektedir.

Çatı Muayenesi Acıtır Mı

Çatı muayenesi halk arasında yetersiz bilgi olması sebebiyle oldukça endişe verici olarak yansıtılmaktadır. Acı eşiğini kişilere özgü olmakla birlikte canın acımasına sebep olacak herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Anne adayları kendilerini rahat bir şekilde bıraktıklarında herhangi bir acı ile karşılaşmamaktadır. Uygulamanın ardından ise de herhangi bir acı hissedilmemektedir. Daha sonra hamilelik lekelenmesi şeklinde hafif kanamalar görülmektedir. Fakat bu kanamaların kendiliğinden azalarak geçmesi beklenmektedir. Bu durumun dışında herhangi bir sonuçla karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekmektedir. Çatı muayenesi ne zaman yapılır bakıldığında 37. haftanın uygun olduğu bildirilmektedir. Hamilelik esnasında gerçekleşebilecek risklerden anne ve bebeği korumak adına yapılan muayenelerin bazıları zorunludur. Fakat çatı muayenesi zorunlu olmayıp bundan çekinen annelerin yaptırmamakta özgür olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?
Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Çatı muayenesi yaptırmayı düşünen anne adaylarının aklına genellikle işlemin herhangi bir riski olup olmadığı gelmektedir. Doğumu tetiklemesi oldukça endişe yaratan ihtimallerden birisi olup çatı muayenesi yapıldığı zaman mümkün olmaktadır. Rahim ağzını uyararak doğumu başlatabilme ihtimali bulunmaktadır. Erken doğumun sakıncaları bulunabilmektedir. Bu sebeple işlem bu riskler göz önünde bulundurularak yaptırılmalıdır. Sezaryen ile doğum yapacak anne adaylarının bu konuda endişelenmesine gerek yoktur. Zaten bu kişilerin çatı muayenesi yaptırmasına gerek yoktur. Çatı muayenesi ne zaman yapılır dikkat edilecek olursa herhangi bir olağan üstü komplikasyonda doktor tarafından 37. haftadan önce de yapılabildiği bilinmelidir. Anne ve bebek sağlığı için doktorun tavsiye ettiği sürede yapılması doğru olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.