Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

0 142

Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Çatı muayenesi nasıl yapılır merak edilmekle birlikte, doğum yöntemine karar verebilmek adına yapılan faydalı bir işlem olduğu bilinmektedir. Jinekolog tarafından gerçekleştirilen işlem, normal doğum yapmak isteyen anneler tarafından tercih edilmektedir. Muayene ile çatının dar olup olmadığına bakılarak bir sonuca varılmaktadır. Dar olduğu takdirde sezaryen ile doğum gerçekleştirilir. İşlem sırasında doktor eline eldiven takarak muayeneye başlar. Vajinanın iç kısmına bakar ve rahim ağzını gözden geçirir. Ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için spekulum adı verilen alet kullanılır. Bu alet vajinanın iç kısmını genişleterek ayrıntılı bir gözlem imkânı sunar.

Gebelikte Çatı Muayenesi Nedir

Alttan muayene olarak da bilinen çatı muayenesi nasıl yapılır yeterince bilinmediğinden anne adaylarının oldukça çekindiği işlemlerden birisidir. Doktorun bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesinde bir sakınca bulunup bulunmadığını anlamak için gerçekleştirdiği uygulamaya denir. Vajinal muayene ile yapılan işlemde bebeğe herhangi bir temasta bulunulmaz. Rahim ağzı kapalı olduğu için bebeğe ulaşılmamaktadır. Muayene sonucunda çatının çok dar olduğu sonucuna ulaşıldığı takdirde sezaryen ile doğuma karar verilir. Bu muayeneyi yaptıran kadınların daha rahat doğum yaptığı görülmektedir. Çünkü herhangi bir zorluk çıkacağı takdirde muayenede görülebilmektedir. Tüm bu durumların yanı sıra doğumu etkileyen birçok unsur bulunur. Bu muayene sadece bu unsurlardan birisi olmakla birlikte herhangi bir acı vermemektedir. Doktorun iki parmağı ile çatı kemiklerini kontrol etmesi şeklinde yapılır.

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır

Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?
Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin genellikle 37. haftasına gerçekleştirilen çatı muayenesi nasıl yapılır anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. Hamilelikte 37. haftaya gelene dek bu işlem yapılmamaktadır. Belli zorunluluk durumları bulunduğu takdirde ise daha erken bir zaman zarfında da yapılabilmektedir. Hamilelik lekelenmesi durumu bunlardan birisidir. Bunun yanı sıra erken doğum riski bulunuyorsa tavsiye edilebilen muayene yöntemleri arasında bulunur. Vajinal enfeksiyonlara yakalanılması halinde de çatı muayenesinin yapıldığı görülmektedir. Anne adaylarının endişelendiği uygulama ile daha sağlıklı bir doğum yapılmaktadır. Çatı yani pelvis adı verilen kemiklerin doğum için yeterinde geniş olup olmadığına, uygunluğuna bakılır. Bu sayede hangi doğum yöntemi ile daha rahat olacağına karar verilerek uygun bir yöntem izlenmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.