Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi?

Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi?

0 152

Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi?

Çatı muayenesi doğumu tetikler mi anne adayları tarafından en merak edilen konulardan birisidir. Anne adayları çatı muayenesi konusunda eterli bilgi bulunmaması sebebiyle oldukça endişelenmektedir. Fakat bu muayene oldukça faydalı bir işlemdir. En rahat doğum yolunu seçmek adına ipucu vermektedir. Erken doğum ihtimalini artırmaktadır. Muayene çatalında yapılan uygulama sırasında endişelenilecek bir durum bulunmamakla birlikte oldukça basittir. Ardından lekelenme şeklinde kanama görülmesi normal olarak nitelendirilmektedir. Daha fazla görülmesi durumunda ise doktora başvurulması gerekmektedir.

Çatı Muayenesi Nedir

Hamileliğin 37. Haftasında yapılacak çatı muayenesi anne adaylarının hangi doğum yöntemini seçeceği konusunda aydınlatıcı olmaktadır. Çatı muayenesi doğumu tetikler mi sorusuna uzmanlar rahim ağzını uyarması sebebiyle erken doğumu artırdığı yönünde cevap vermektedir. Pelvis adı da verilen çatı kemiğinin muayene edilmesine çatı muayenesi adı verilmektedir. Çatı darlığı teşhisi konulan anne adaylarının sezaryen ile doğum yapması uygun olmaktadır. Muayenenin doğuma yakın yapılmasının ise sebepleri bulunmaktadır. Annenin kemik genişliği ve bebeğin tahmini ağırlığına bakılır. Ardından normal doğum sırasında herhangi bir zorluk çıkıp çıkmayacağı hesaplanır. Kalça kemiğinin genişliği ile bebeğin ağırlığının uyumsuzluğu halinde olası riskli bir doğumdan kaçılmak adına sezaryen yapılmaktadır. Normal doğum düşünmeyen annelerin ise bu muayeneyi yaptırmasına gerek yoktur. Hamileliğin 37. Haftasından önce ise çeşitli durumlarda bu muayene yapılmaktadır. Anne adaylarının ve bebeğin sağlığı açısından doktor uygun gördüğü takdirde yapılabilmektedir.

 Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır

Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi?
Çatı Muayenesi Doğumu Tetikler Mi?

Çatı muayenesi annelerin çekindiği uygulamalardan birisidir. Çatı muayenesi doğumu tetikler mi anneler merak etmektedir ve düşük bir ihtimal olsa da tetikleyebileceği belirtilmiştir. Fakat doğumun en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi için yapılan acısız bir yöntemdir. Doğal doğum düşünen annelerin yaptırması anne ve bebek sağlığı açısından doğru olacaktır. Muayene çatalında yapılan muayene sırasında doktor vajina ve rahim ağzına bakarak muayene eder. İki parmağı ile kalça yani pelvis kemiğini kontrol ederek genişliğini kontrol eder. Bebekle herhangi bir temasta bulunulmaz. Acıya sebep olmayan bir ekipman yardımı ile vajina içini genişleterek ayrıntılı muayenede bulunur. Ardından yapılan muayene sonucunda anne adayının normal doğuma elverişli olup olmadığı sonucuna ulaşılarak en sağlıklı yöntem seçilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.