Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde Yeşil Kaka

0 210

Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde Yeşil Kaka
Bebeklerde Yeşil Kaka

Anneler bebekleri için her zaman endişelenir. Anneyi endişelendiren konular arasından biri de bebeğin kaka rengidir. Bebeklerin kakaları sarı, kahve, yeşil ve kanlı olabilmektedir. Kaka renk türlerinin içinden bebeklerde yeşil kaka görülmesi anneyi endişelendirmektedir.

Bebeklerde Kaka Renkleri

Bebeklerin kaka renklerine göre sağlıklı olup olmadığını anlayabiliriz. Bebek kaka renkleri ve anlamları aşağıdaki gibidir. Ama yine de anormal bir durumdan şüpheleniyorsanız muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

  • Siyah: Bebekler doğduğunda ilk kakalarını siyah renkli yaparlar. Bebeklerin ilk kakalarına mekonyum denir. Bebeğin koyu siyah ilk kakasını yapması bağırsaklarının tıkalı olmadığının bebeğinin sağlık gayet iyi olduğunun kanıtıdır. Ve 24 saat içinde kaka rengi düzelir.
  • Koyu sarı: Mama takviyesi yapılan çocuklarda görülür.
  • Altın Sarısı: Anne sütü ile beslenen bebeklerde görülür.
  • Beyaz: Safra kesesi ve karaciğerde sorun olduğunun işaretidir ve muhakkak doktor kontrolü gerektirir.

Bebek kaka renkleri ile ilgili bilgiler yukarıdaki gibi olmakla birlikte  anormal bir durumdan şüpheleniyorsanız muhakkak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde yeşil kaka vitamin takviyesinden kaynaklanabilir. Özellikle mama ile beslenen bebeklerde görülür. Annenin yeşil beslenmesi takviye demir ilaçları kullanması bunun sütle bebeğe geçmesinden de kaynaklanabilir. Bebekler dış çıkarma aşamasında da yeşil kaka yapar. Ya da ek besine geçen bebeklerin yeşil renk sebze tüketiminden sonrada yeşil kaka görülebilir.

Bebekler besin zehirlenmesi ya da bağırsak enfeksiyonu yaşaması durumunda da yeşil kaka yapar ve bu gibi durumlarda doktor tedavisine ihtiyaç vardır.

Yeşil Kaka Yapan Bebekler Tedavi Almalı Mı?

Yeşil kaka yapan bebeklerde herhangi bir bağırsak enfeksiyonu veya besin zehirlenmesi yoksa herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bebeğiniz gayet sağlıklıdır.

Bebeklerde Yeşil Kaka Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde yeşil kaka sebepleri çoktur. Bunlar anne sütüyle beslenmeleri, demir ilacı kullanmaları (hem annenin hem bebeğin), bebeğin diş çıkarma sürecinde olması, annenin yeşil besinlerle beslenmesi, bebeklerin ek gıdaya geçtiğinde yeşil renk sebzeler tüketmesi, bebeklerinin ayaklarını üşütmüş olması, bağırsak enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri ve besin alerjileri gibi sebepleri sıralayabiliriz. Eğer bebekte yeşil kakayla birlikte aşırı sulu ishal, ateş, halsizlik ve kusma varsa en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.