Bebeklerde Yeşil Kaka Nedir?

Bebeklerde Yeşil Kaka Nedir?

0 124

Bebeklerde Yeşil Kaka Nedir?

Bebeklerde yeşil kaka nedir annelerin en endişelendiği konulardan birisidir. Bebeklerin beslenme şekillerindeki en ufak bir değişiklik kaka renginde farklılıklara yol açabilir. Yeşil kaka görülmesinin birbirinden farklı sebepleri bulunabilir. Hazır mama ile beslenme başlıca sebeplerden birisidir. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde görüldüğü takdirde anne sütünün yağlı kısmını yeterince alamamasından da kaynaklanabilmektedir. Yine bu bebeklerde annenin yediği besinlerden ötürü yeşil kaka görülebilmektedir. Doğru sonuca ulaşmak adına doktora danışmak en güvenilir seçenek olarak gösterilmektedir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur

Bebeklerde yeşil kaka sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bazen oldukça doğal bazense dikkat edilmesi gereken bir hastalık belirtisi olabilir. Bu sebeple bebekte yeşil kakanın meydana gelmesinin sebeplerine dikkatlice bakmak gerekir. Sık rastlanan sebeplerden birisi bebeğin tükettiği ek besinlerdir. Ek gıdalara geçiş yapan bebeklerin koyu yeşil sebzeler tüketmesi bu sonucu verebilir. Bu besinler genellikle bezelye ve ıspanaktır. Demir açısından da zengin besinler tüketilmesi bu sonucu verebilir. Yine annenin bu besinleri tüketiyor oluşu da bebeğin kaka rengini etkileyebilen unsurlar arasındadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer sebep bebeğin demir takviyeli ilaçlar kullanıyor olmasıdır. Bu ilaçlar dışkının rengini yeşil olarak değiştirme yan etkisine sahiptir. Bebeklerde yeşil kaka nedir özellikle yeni doğanlarda normal olarak karşılanan bir tanıma sahiptir. İlk 24 saat boyunca bebek vücudundan ana rahminde aldığı maddeleri atmaktadır. Bunların rengi ise yeşile benzemektedir; mekonyum adı verilir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Tedavisi

Bebeklerde Yeşil Kaka Nedir?
Bebeklerde Yeşil Kaka Nedir?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle kaka rengi hardal tonlarında olmaktadır. Mama tüketen bebeklerde ise kahverengi veya yeşil tonlarında kaka görülebilir. Doğru tedavi için bebeklerde yeşil kaka nedir ve nedenleri nelerdir dikkatlice bakmak gereklidir. Bu nedenlerden bazıları aşağıdaki gibi gösterilebilir:

  • Annenin yeşil sebze, demir ilacı, antibiyotik veya farklı ilaçlar kullanıyor olması
  • Bebeklerin ek gıda tüketimi
  • Soğuk algınlığı
  • Diş çıkarma döneminde salgılanan fazla tükürük
  • Besin alerjisi ve hassasiyetleri

Bu nedenler dışında farklı durumlar da olabilmekle birlikte mutlaka doktora danışılarak olası enfeksiyon ve ciddi rahatsızlıklara karşı önlem almak gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.