Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

0 125

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde yeşil kaka neden olur bakıldığında sağlık hakkında büyük ip uçları verdiğinin bilinmesi gerekmektedir. Bebeklerin beslenme şekli değişiklik gösterdikçe kaka rengi de farklı görünümlerde olabilir. Bazı durumlar endişe verici olabilirken bazıları ise oldukça doğal bir sürecin ürünü olabilir. Bebeklerde yeşil kakanın görülmesi anneleri endişelendirmektedir. Bunun en büyük sebebi hazır mamalarla besleniyor olmasıdır. Bu durumda normal olarak görülmektedir. Bazı bebekler anne sütünü emerken yağlı kısmını alamamaktadır ve yeşil kaka görülür. Genellikle normal olarak görülen bir durum olmakla birlikte enfeksiyon riskine karşı doktor muayenesi gerekli olabilir.

Bebeklerde Yeşil Kaka İshal

Bebeklerde beslenme dönemleri ve çeşitlerine bağlı olarak kaka rengi çeşitli olabilmektedir. Yeşil bunlardan birisi olup koyu veya açık renklerde görünüm verebilmektedir. Bebeklerde yeşil kaka neden olur düşünülecek olursa en büyük sebeplerden birisi demir takviyesi alıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra yeşil renkte katı gıdalar yiyen bebeklerin de kakası yeşil olabilmektedir. Genelde bu durumlarda koyu renkte görünüm vermektedir. Genellikle normal olarak görülen yeşil renkte kaka ishal olduğu takdirde bir enfeksiyonun başlangıcı olabilmektedir. Bakteri ve enfeksiyonların neden olduğu ishal, hazır mama kullanımında hijyen eksiliği, temiz içme suları olmaması gibi basit nedenlerden ileri gelebilir. Diğer bir risk isen rota virüsüdür. Viral bir enfeksiyona sebep olabilmekle birlikte aşı yaptırılarak korunabilmektedir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Geçer

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?
Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde yeşil kakanın geçmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Anneler tedavi esnasında anne sütünden faydalanabilir. Anne sütünün içeriği oldukça zengin olup bebeğin immün sistemini desteklemektedir. Bağırsak floraları için oldukça yararlı olan anne sütü oldukça yararlı olacaktır. Annenin beslenme düzenine dikkat etmesi bebek için faydalı olacaktır. Bu dönemde özellikle muz tüketilmesi bebeğin ishal tedavisi için potasyuma zenginliği ile etkili olacaktır. Bolca sıvı tüketmek, hijyen kurallarına uymak ve bazı süt artırıcı çayları tüketmemek yararlı olacaktır. Özellikle sür artırıcı çayların yerine ceviz, hurma, fındık ve havuç gibi doğal besinler tercih edilmelidir. Bebeklerde yeşil kaka neden olur en etkili sonuç için bir doktora danışmak doğru olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.